ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 21:18

'Siyasal organizasyonda anlamı farklı'

Siyasal organizasyonda anlamı farklı


Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Halk Edebiyatı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdoğan Altınkaynak, 'halk' kavramının her ideoloji ve her siyasal organizasyonda farklı şekilde tanımlandığını belirterek, "Türkiye’de ise halk kavramı, bu ülkelerdeki birçok anlamın karması halindedir.” dedi.

Çıldır Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda düzenlenen ''Halk ve Edebiyat” konulu konferansta konuşan Altınkaynak, 'halk' kavramının her yerde kullanılmasına rağmen ne anlama geldiğinin çok iyi bilinmediğini savundu.

Halk kavramını; 'Birbirine ortak değer yargılarıyla bağlı olan ve bu değer yargılarını yaşama ve yaşatma arzusu güden insan toplulukları.' olarak değerlendiren Altınkaynak, ortak değer yargılarından bahisle; dil, din, mutfak kültürü, ahlâk anlayışı, inanç dünyası üzerinde tespitlerini paylaştı. Altınkaynak, “Ben Diyarbakır’da bir lisede müdürlük görevinde bulundum. Bu yıllarda çok değerli insanlarla tanıştım, önemli olaylar yaşadım. Hangi şehirde yaşarsak yaşayalım, Türkiye’nin en doğusundan en batısına kadar herkes aynı değer yargılarına, hükümlerine sahip. Yani söyleyeceğim şu ki biz birleştirici bir güç olmalıyız. Halkımızın ortak değerlerine sahip çıkmak, onları yaşamak ve yaşatmak emperyalist güçlere karşı en büyük dirençtir.” dedi.

Halk edebiyatı üzerinde de duran Altınkaynak şöyle konuştu: "Halk Edebiyatı; halk ve edebiyatın birbirine bağlanması ile ortaya çıktı. Atasözleri yılların birikimidir, deyimlerle taşı gediğine oturturuz, ninniler de matematiksel bir bağ vardır, masallar idealist insan yetiştirmeye yardımcı olur, tekerlemeler diksiyonu geliştirir. Maalesef modern dünya ve zaman, bu değerlerimizi yok ediyor. Siz öğrenciler bizim geleceğimizsiniz ve bu değerleri sizler yaşatabilirsiniz.”

Konferansın ardından Çıldır Meslek Yüksekokulu Kütüphanesi hizmete açıldı. Açılışa katılan ARÜ’lü akademisyenler ve öğrenciler kütüphaneyi ziyaret ederek, eserleri inceledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER