ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ağustos 2013 Salı 16:30

Sivas’ta gıda üreten işyerine sıkı denetim

Sivasta gıda üreten işyerine sıkı denetim


Ramazan Bayramı öncesi Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri denetimlerini sıklaştırdı. Ramazan ayında yapılan gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerleri denetiminde toplam 152 adet işyerinde denetim yapıldığı, 19 işyerine de yasal işlem uygulandığı belirtildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Aslan, Ramazan Bayramı öncesinde ekmek ve ekmek çeşitleri, pastacılık ürünleri, şekerli mamüller, yemek fabrikaları, satış ve toplu tüketim yerlerinin denetlediğini belirterek, şöyle devam etti: “Yapılan gıda denetim ve kontrollerde İşyerlerinin hijyen şartları, resmi evrakları, ürünlerin son kullanım tarihleri, gıda maddelerinin muhafaza durumları, etiket bilgileri ve satış koşulları kontrol ediliyor. Bu kapsamda Müdürlüğümüzde görevli gıda kontrol görevlilerince Ramazan Ayı boyunca ilimizde gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde 152 denetim yapılmıştır. Yapılan bu denetimler sonucunda 19 işyerine toplam 81 bin 919 TL idari para cezası uygulanmıştır.”

GIDA ALIRKEN DİKKATLİ OLUN!
Denetimlerin tüketicilerin güvenilir gıdaya ulaşmasını sağlamak için etkin bir şekilde devam ettiğini anlatan Aslan, şunları söyledi:
“Söz konusu denetimlerin yanı sıra 174 Alo Gıda Hattı’na yapılan şikâyetlere bağlı olarak program dışı denetimler de gerçekleşiyor. Gıdaları satın alırken etiketsiz ve ambalajsız ürün satın almamaları, son kullanma tarihlerine dikkat etmeleri, mutlaka seçici davranmaları gerekir. Gıda güvenliği herkesin hakkı ve sorumluluğudur. Bu nedenle resmi otoriterin dışında en iyi denetçiler olan tüketicilerin herhangi bir olumsuzluk durumunda 174 Alo Gıda Hattına bildirmeleri gıda güvenliğinin sağlanmasında önem arz etmektedir.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER