ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Ocak 2013 Salı 19:03

Sivas'ta 453 yangına müdahale edildi

Sivasta 453 yangına müdahale edildi


Sivas Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, 2012 yılında 453 yangına müdahale etti. Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Avcı, ilçe belediyeleri ve beldelerin itfaiyelerinin yetersizliğinden yakınarak, “Gece olmadan kapatıyorlar. Dolayısıyla bize ciddi manada yük biniyor. Biz ilçelere eğitim verebiliriz.” dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Avcı, ilçe ve köylerdeki yangınlara müdahale ettikleri zaman, merkezdeki güçlerinin azalmasından yakındı. Jandarma ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile yaptıkları toplantıda, köylerde gönüllü itfaiyeci olmak isteyen varsa, burada eğitim verebileceklerini ilettiklerini anlatan Avcı, “Belde ve köy yangınlarında bizim gitmemiz çok zaman alıyor. Oraya gittiğimiz zaman da burada gücümüz azalıyor. Sivas’ta, Allah göstermesin büyük bir şey çıktığı zaman, burada yetersiz kalmamız söz konusu.” diye ifade etti.

Sadece beldelerde değil, ilçe belediye itfaiyelerinin de yetersiz olduğunu belirten Mehmet Avcı, "Olsa dahi 24 saat çalışmıyorlar. Gece 24.00’de kapatıyorlar. Dolayısıyla buraya ciddi manada yük biniyor. Biz ilçelerden ve beldelerden gönüllü olarak gelecek insanlara eğitim veririz. Çok basit tedbirlerle zararı önleyebiliriz.” şeklinde konuştu.

Sivas İtfaiye Müdürü İbrahim Alaçam ise itfaiye olarak 2012 yılında toplamda 453 yangına müdahale ettiklerini, bunun 419’unun merkezde, 34’ünün ise ilçe ve beldelerde olduğunu hatırlattı. Geçtiğimiz yıl, 183 kurtarmaya gittiklerini kaydeden Alaçam, şöyle devam etti: “Bunlardan 63 tanesi trafik kazası, 88 tanesi hayvan kurtarma, 27 tanesi de insan kurtarma ve intihar kurtarmaya müdahale ettik. 2011 yılında bin 802 yangına müdahale etmiştik. Geçen yıl oldukça fazlaydı.” Alaçam; 132 personelle çalıştıklarını, şubelerde ise 18 personel ve 2 araç, diğer şubede ise 15 personel ve 1 araçları bulunduklarını dile getirdi. 4 yıl içerisinde okullarda ve resmi kuruluşlarda 50 bin kişiye eğitim verdiklerini anlatan Alaçam, eğitimlerin faydasını, yangınların azalmasıyla gördüklerini ifade etti.

Özellikle yaz aylarında, günde 36 yangına müdahale ettikleri zaman olduğunu hatırlatan Alaçam, en fazla da köy yangınlarına müdahale ettiklerini, belde belediyelerinin yangına müdahale konusunda pek yeterli olmaması nedeniyle, yangınlara kendilerinin müdahale etmek zorunda kaldığını kaydetti. Alaçam, ilçelerdeki yangınlar için de takviye araç gönderdiklerini sözlerine ekledi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER