ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2014 Çarşamba 16:31

Sivas'ta 4 bin 732 "tırıvırı" ele geçirildi

Sivasta 4 bin 732 "tırıvırı" ele geçirildi

Sivas'ta yapılan denetimlerde "tırıvırı" olarak bilinen av malzemeleri ele geçirildi.Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan Aslan, yaptığı yazılı açıklamada, ihbar üzerine, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü Su Ürünleri Birimi görevlileri ve İl Emniyet Müdürlüğü ekipleriyle av malzemesi satan bir iş yerinde ve park halindeki bir araçta denetim yapıldığını belirtti.

Aslan, iş yerinde 632, araçta ise 4 bin 100 tırıvırı ele geçirildiğini bildirdi.

Kentte av malzemesi satan başka iş yerlerinde 13 ekip tarafından mahkeme kararıyla eş zamanlı denetim yapıldığını aktaran Aslan, bu denetimlerde herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığını belirtti.

"Tırıvırı", "paraşüt" veya "katil tor" adıyla da bilinen yasak av malzemesinin ince misinadan imal edilmesi nedeniyle suda ya da fırlatma esnasında kolayca kopabildiğine dikkati çeken Aslan, "Bahse konu malzemeler, tam bir doğa katili olup, aynı zamanda amatör balık avcılığı ruhunu da yok etmektedir" ifadesini kullandı.

Aslan, yıllarca suda kalan bu malzemelerin balık ölümlerine yol açtığını, su yüzeyine yakın malzemelere takılan su kuşlarının telef olabildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Ayrıca serinlemek veya yüzmek amacıyla suya giren insanların ayaklarına takılarak yaralanmalarına, boğulmalarına sebep olabilmektedir. Duyarlı vatandaşlarımız, İl Müdürlüğümüze ihbarda bulunduklarında hemen gerekli denetimin yapılacaktır."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER