ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 15:49

Sivas'ta 3 doktorun darbedildiği iddiası

Sivasta 3 doktorun darbedildiği iddiası

Sivas'ta bir grup sağlık çalışanı, Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi acil servisinde görevli 3 intörnün (ön hekim), hastanede yaşamını yitiren bir kişinin yakınlarınca darbedilmesine tepki gösterdi.


Sivas-Erzincan Tabip Odası Başkanı Sedat Özbay, CÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi poliklinikler girişinde toplanan sağlık çalışanları adına yaptığı açıklamada, acil serviste görevli 3 intörnün, geçen hafta sonu geçirdiği kalp krizi sonucu hastaneye getirilen ve yaşam destek odasında yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayan bir kişinin yakınlarının sözlü ve fiziki saldırısına uğradığını belirterek, "Ne yazık ki hekimlere küfür ve hakaret edip saldıran, darbeden ve ölümle tehdit eden vatandaşlar serbest bırakılmıştır" diye konuştu.

Şiddet uygulayanların gerekli cezalara çarptırılması gerektiğini dile getiren Özbay, caydırıcı cezalar verilmediği takdirde suçların artacağı kaygısını taşıdıklarını ifade ederek, "Sağlıkta şiddeti önleyecek gerçek bir yasal düzenleme yapılmadan bu konuda bir ilerleme olmayacağı çok açık. Bu düzenlemeyi ivedilikle bekliyoruz" dedi.

Özbay, sağlık çalışanlarının güvenli koşullarda çalışmasının en temel hakları olduğunu belirterek, saldırıyı kınadı.
İntörn Ahmet Korkmaz da meslektaşlarına yapılan saldırıyı kınadıklarını söyledi. Görevi insanların sağlığını korumak olan sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin kendilerini meslekten soğuttuğu görüşünü savunan Korkmaz, vatandaşları şiddetten uzak durmaya çağırdı.

Sivas'ın Şarkışla ilçesinde geçirdiği kalp krizi sonucu CÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine getirilen ve yapılan müdahalelere rağmen yaşamını yitiren 65 yaşındaki C.K'nın yakınlarının, intörnler E.G, O.E.K ve Ç.A'yı darbettiği ileri sürülmüştü.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER