ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Eylül 2013 Cuma 16:56

Sivas’ın patates tohumu ihtiyacının yüzde 60'ını Kırıkkale karşılıyor

Sivasın patates tohumu ihtiyacının yüzde 60ını Kırıkkale karşılıyor


Kırıkkale Valisi Ali Kolat, Çelebi ve Karakeçili ilçelerini ziyaret ederek tarım ve hayvancılıkla ilgili çeşitli incelemelerde bulundu. Sivas’ın patates tohumu ihtiyacının yüzde 60'ını Kırıkkale'nin karşıladığını belirten Vali Kolat, "Kırıkkale’de yetişmeyen ürünleri getirerek, çiftçinin gelirini attırmayı hedefliyoruz." dedi. Kolat, toprağın ekilmesi ve işlenilmesinin son derece önemli olduğunu ve işlenilmesi halinde gelirin fazlasıyla döndüğünü söyledi.

        Kolat ve beraberindeki İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Harun Karabulut, İl Emniyet Müdürü Kadri Kartal, Çelebi Kaymakamı Yunus Koç, Karakeçili Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Saygılı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Atanur Aydın, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Recep Kırbaş'tan oluşan heyet, ilk olarak Çelebi ilçesini ziyaret etti. Köyde ilk olarak ilçenin Tilkili köyünde muhtar Osman Ilıcan'ın tarlasında patates hasadı yapıldı.

        Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Recep Kırbaş, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Doğa Tohumculuk'un katkılarıyla Tilkili köyünde 10 hektar, Karabucak köyünde 10 hektar yemeklik patatesi dikildi." diye konuştu.

        Sivas'ın patates tohumu ihtiyacının yüzde 60'ını Kırıkkale'nin karşıladığını ifade eden Vali Ali Kolat ise "Tarımcı arkadaşlar bilirler, patates tarlası için bin 600 rakımlı yerler daha ideal. Doğa Tarım ile irtibata geçtik. 'Gelin burada patates tohumu üretelim' dedik. Onlar da sıcak baktılar ve yer kiraladılar. Tohum ihtiyacının yüzde 60'ını karşılamaya başladık." şeklinde konuştu.

        Vali Kolat ve beraberindeki heyet daha sonra Karakeçili ilçesi Köprüköy beldesinde Çalışırlar Hayvancılık İşletmesi, Köprüköy-Karadeniz Birlik Ayçiçeği Alım Merkezi gezdi. Kolat, bu sene ayçiçeğinde dekar başına 90-100 kilogram verim alınmasının beklendiğini kaydetti.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER