ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 23:40

Şirketler iyi ticaret imkânı bekliyor


Alman Orta Ölçekli İşletmeciler Birliği (BVMW) Almanya’da orta ölçekli girişimciler arası yaptığı ankette, şirketlerin yeni yıla ihtiyatlı iyimserlikle gireceğini belirtiyor. BVMW Başkanı Mario Ohoven, ankete dair rakamları verdiği basın toplantısında küçük ve orta şirketlerin yüzde 28’inin 2013 yılının ilk bölümünde daha iyi ticaret imkânı umut ettiğini ifade etti. Yüzde 53’ünün ise sabit değişmeyen iyi ticaret imkânı beklentisinde olduğunu açıkladı. 7 ila 21 Aralık tarihleri arasında ülke genelinde her bölgeden ve daldan katılan 3 bin girişimcinin Yüzde 27’si yatırım hacmini 2013 yılının genelinde yükseltmek istiyor. Orta ölçekli şirketlerin yüzde 45’i ise 2012’de de olduğu gibi yatırımda bulunmayı amaçlıyor.

Anketlere göre işverenlerin üçte biri (yüzde 32,1) yeni yılda ek personel alacağını belirtirken, yarısından fazlası işçi sayısını sabit tutmayı hedefliyor. Aktüel kredi sağlama durumunun pozitif değerlendirildiği ankette orta ölçekli şirketlerin yüzde 81’i okul notu olarak iyi ve pek iyi değerlendirmesinde bulundu. İşletmeciler Birliği Başkanı Ohoven yapılan ankette, Almanların yüzde 88’inin Euro biriminden yana tercihlerini kullandığını dile getirerek, her ikinci şirketin de Euro bölgesinde bulunan tüm mevcut üye ülkelerini reddettiğini kaydetti. Aynı zamanda Almanya’nın diğer ülkeler için borç sorumluluğunu alması da yüzde 87,4'lük kesim eleştirel değerlendiriliyor. Ohoven, şirketlerin yatırım yaptığını ve işçi aldığını belirterek, “Orta ölçek 2013 için ülkemizde büyüme ve istihdam sağlıyor.” diye konuştu.

ŞİRKETLER, MEVCUT İKTİDARIN ARKASINDA

Mario Ohoven, ankette yöneltilen ‘Hangi parti orta ölçeklilerin dostudur’ sorusuna verilen cevapları şu şekilde özetledi: “İktidardaki CDU/CSU ve FDP orta ölçekli şirketlere yüzde 70 daha yakın duruyor. Muhalefetteki SPD yüzde 10,4’ünün dostu olurken, Yeşiller yüzde 7’lik kesimden tercih ediliyor. Şirketler SPD’nin vergi artışı planlamasından dolayı korkmuş durumda.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER