ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 13:49

Sineksiz bir 'yaz' için Büyükşehir çalışmaya başladı

Sineksiz bir yaz için Büyükşehir çalışmaya başladı


 Adana Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların yaz mevsimini sineksiz geçirmesi için mücadeleye başladı. Şubat ayı başında larva mücadelesine başlayan 105 kişilik uzman ekip, mayıs ayı itibariyle de uçkunla mücadele edecek.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, vatandaşların rahat bir yaz mevsimi geçirmesi için tüm önlemleri aldıklarını ve ekiplerin bu doğrultuda çalışmalara başladığını bildirdi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Nermin Akray da sinekle mücadele ekiplerini ziyaretinde, tüm merkez ilçeler ile orman köylerinde sinekle mücadele çalışmalarının başladığını belirtti. Akray, "Sinekle mücadele program dahilinde aralıksız olarak devam edecek. Amacımız halkın sağlığı ve esenliği ile sineksiz bir yaz geçirmesini sağlamak. İlaçlama ekiplerimiz uzman personellerden oluşuyor. Mücadele modern araç ve cihazlarla yapılıyor. Bu mücadele kara sinek, sivri sinek, kene ve tüm haşereleri kapsıyor. Park, bahçe ve rekreasyon alanlarında da mücadele yapıyoruz." dedi.

Nermin Akray, kullanılan ilaçların insan ve bitki sağlığına zarar vermeyecek maddeler içerdiğini açıkladı. Akray, "Kullandığımız ilaçlar Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlandırılmış ilaçlardır." ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Cemalettin Kaya ise sinekle mücadele çalışmalarının 2 bölümden oluştuğunu belirterek, şunları söyledi: "Şubat ayı başında larva mücadelesine başladık ve mayıs ayı itibariyle de uçkunla mücadele başlayacak. Bu kapsamda 105 personelle bu mücadeleyi yapıyoruz. Bu personelin 5’i teknik, 100’ü de sahada çalışan uzmanlardan oluşuyor. Mücadelede 42 araç kullanıyoruz. Araçlarımızda araç takip sistemi var. Bu yıl kanalizasyon sisleme araçlarını çoğaltmayı planlıyoruz. Geçen yıl başarımızdaki en önemli etken kanalizasyonda, larva üreten alanlarda yaptığımız çalışmalardı. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da Adanalıların sineksiz bir yaz geçirmesini sağlayacağız."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER