ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 16:06

Sincan’dan Silopi’ye kardeşlik köprüsü


Ankara Sincan Adnan Menderes İlkokulu ve Atıf Benderlioğlu Ortaokulu’ndan 9 kişilik bir heyet, ‘Kardeş Okul Projesi’ kapsamında Şırnak'ın Silopi ilçesine gitti. Heyet, Silopi'de Hürriyet İlkokulu ve Görümlü Ortaokulu’nu ziyaret ederek, götürdükleri hediyeleri ve yardım malzemelerini Silopili öğrencilere verdi.

Öğrenciler arasında sevgi, saygı, sosyal sorumluluk, yardımlaşma ve dayanışma duygularını geliştirmeyi amaçlayan ‘Kardeş Okul Projesi’ ile Türkiye'nin kültürel zenginliklerini karşılıklı etkileşimle tanıtmanın yanında farklı coğrafyalardaki insanlar arasında yeni gönül köprüleri kurmayı da hedefliyor. Türkiye Eğitim ve Sevgi Derneği (TESED) Sincan Ufuk Temsilciliği yetkilileri, okul yönetici ve öğretmenlerinin katıldığı ziyaretlerde ev sahipliğini Silopi Eğitimciler ve Girişimci İş Adamları Derneği (SEVGİDER) yaptı. Üç gün süren programın ilk gününde kardeş aileler ziyaret edilerek, toplam 4 aileye çeşitli ihtiyaç malzemelerinden oluşan yardım paketleri verildi. Kardeşlik mesajlarının verildiği ziyaretlerde, yöre insanlarının sıcakkanlılığı ve misafirperverliği gözlerden kaçmadı. Gezinin ikinci gününde kardeş okul ziyaretleri yapıldı. Sincan Adnan Menderes İlkokulu ile Silopi Hürriyet İlkokulu ve Sincan Atıf Benderlioğlu Ortaokulu ile Silopi Görümlü Ortaokulu arasında kardeş okul işbirliği protokolü imzalandı.

SİLOPİLİ ÖĞRENCİLERE HEDİYELER VERİLDİ

Yapılan kardeş okul iş birliği için Ankara’daki okullardan toplanan ve Silopi'ye götürülen hediyeler öğrencilere takdim edildi. Silopi’deki okulların yönetici, öğretmen, öğrenci ve velileri hafta sonu olmasına rağmen okullarında hazır bulundu.

Ankara Sincan Adnan Menderes İlkokulu ve Atıf Benderlioğlu Ortaokulu’ndan götürülen 5 dizüstü bilgisayar, 1 projeksiyon cihazı, 1 yazıcı, 70 çift ayakkabı, 110 takım kıyafet, 6 koli anasınıfı malzemesi, 1 akülü engelli arabası, 10 koli kırtasiye malzemesi ile muhtelif giyim ve gıda malzemelerinden oluşan toplam 70 koli hediye paketi Silopi’deki öğrencilere verildi.

Karşılıklı bilgi alışverişinin de yapıldığı okul ziyaretlerinde, Ankara’daki öğrencilerin yazdığı mektuplar Silopi’deki öğrencilere teslim edildi. Silopi Atatürk Anadolu Lisesi’nden bir öğrenciye de akülü engelli arabası hediye edildi. Duygusal tabloların oluştuğu okul bahçesinde öğrenci ve ailesi büyük sevinç yaşadı.

SİLOPİ İZLENİMLERİNİ SİNCAN'DA ÖĞRENCİLERLE PAYLAŞTILAR

TESED üyesi okul müdürleri Musab Alıcı ve Mevlüt Ilıca, yapılan kardeş aile ve kardeş okul ziyaretlerinin amacına ulaşmasından mutluluk duyduklarını ve iletişimin karşılıklı olarak devam edeceğini belirtti.

TESED Ufuk Temsilcisi Hayati Durmuş, "Sosyal sorumluluk kapsamında yapılan 'Kardeş Okul Projesi'nden çok memnunuz. Bu projeye destek verdikleri için Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürü ve şube müdürlerine, Silopi İlçe Milli Eğitim Müdürü ve şube müdürlerine, fedakâr üyelemize, Sincan ve Silopi’deki okulların yönetici, öğretmen, okul aile birliği başkanları ve velilerine, Silopi’deki SEVGİDER’in yöneticileri ile öğretmenlerine ve misafirperver yöre halkına çok teşekkür ediyorum.’’ dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER