ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 15:18

Silifke mermeri büyük ilgi görüyor


Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Akdere beldesindeki dağlardan çıkarılan mermer, doğal görünümü, bej rengi ve cilalanmış gibi parlak olması nedeniyle büyük ilgi görüyor.

Akdere beldesinde faaliyet gösteren Hakmer Madencilik Sanayi Ticaret ve Limited Şirketi Müdürü Adem Demir, bej olarak sınıflandırılan Silifke mermerinin kaliteli ve farklı olduğunu kaydetti.

Demir, 2012 yılında yaklaşık 3 bin ton mermer çıkarttıklarını ve bu mermerleri Çin ve Hindistan gibi ülkelere gönderdiklerini kaydetti.

Türkiye'nin bej mermerinin kalitelisi ve yoğunluğu söz konusu olduğunda özellikle Silifke bölgesinin adından söz ettirdiğini belirten Demir, bölge olarak yurt dışında büyük bir pay yakaladıklarını ve henüz yeni bir fabrika olmalarına rağmen hedefledikleri başarıyı büyük oranda yakaladıklarını söyledi.

Demir, “Türkiye’nin en kaliteli mermerinin satışında iç ve dış piyasa bazında sıkıntımız yok ama jeolojik anlamda yapısal mücadelemiz var. Kayalar çok sert ve kaliteli mermer derin alanlarda bulunuyor. 100 hektarlık alanımız içinde bölüm bölüm blok mermerler çıkartıyoruz. Aynı zamanda alan içinde 2 bin metrekarelik bir mermer işleme fabrikamız var. Burada mermerler işleniyor ve iç piyasaya sunuluyor. Büyük bloklar bazındaki mermerlerimiz ise ihracata gidiyor.” dedi.

İşçilerinin hemen hemen hepsini bölgeden seçtiklerini ifade eden Demir, “Ocakta 55 çalışanımız var hepsi de bu bölgenin insanları. Bu konu üzerinde özellikle titizlik gösteriyoruz ki, bölge halkı bu imkanlardan faydalansın.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER