ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 17:10

'Sigara Nasıl Bırakılır' konferansı


Gemerek Kaymakamlığı tarafından başlatılan sigarayı bırakma kampanyasında, şu ana kadar sigarayı bırakanların sayısı 20'ye ulaştı.

Kampanya çerçevesinde Gemerek Kaymakamı Yusuf Özbey’in de katılımıyla Sivas Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) tarafından Seyrantepe Kültür Merkezi'nde konferans verildi. KETEM yetkilisi Dr. Meltem Demirkol’un konuşmacı olarak katıldığı programda, sigaranın zararları, niçin bırakılması gerektiği ve bırakmak için izlenmesi gereken yöntemler hakkında bilgi verildi.

Dr. Demirkol, "Sigarayı bırakmak için yarın çok geç olabilir. Bugünden tezi yok sigarayı hayatımızdan çıkarmak gerekir. Çünkü dünyada her yıl 100 bin kişi sigaranın neden olduğu hastalıklardan dolayı hayatını kaybediyor. Sigara, bırakılması zor bir alışkanlık değil, tek yapılması gereken kararlılık göstermek ve bilinçli bir şekilde sağlık kuruluşlarından, sağlık çalışanlarından destek almaktır. Kararlılık gösterilip uyarılar dikkate alındığında 20 veya 25 gün içerisinde sigara bırakılabilir.” dedi.

Demirkol, sigaranın zararları ve bıraktıktan sonraki süreçte vücutta meydan gelen değişimlerin anlatıldığı programda, sigarının, kanser başta olmak üzere çeşitli ölümle sonuçlanan ciddi hastalıkların ana sebebi olduğunu belirtti. Demirkol, insan vücudunun sigaradan dolayı maruz bırakıldığı hastalıkların insanda genetik ve kalıcı sorunlara neden olduğunu belirtti. Programa, sigarayı bırakan ve bırakma eğilimi olan çok sayıda kişi katıldı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER