ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 13:46

SGK'ya pirim borcu olanlara müjde

SGKya pirim borcu olanlara müjde


Sosyal Güvenlik Kurumu Amasya İl Müdürü Kasım Tekin, emekli olduktan sonra kendi adına işyeri açan, vergi mükelleflerinin SGK’ya olan birikmiş prim borçlarının ocak ayı içerisinde yayınlanacak olan genelge ile tekrar yapılandırılacağını söyledi.

SGK İl Müdürü Kasım Tekin, “Sosyal güvenlik destek primi ödeme zorunluğu olan ancak bu güne kadar tescilini yaptırmamış, kurumumuzun da bir şekilde yakalayamadığı prim borcu olan ciddi bir kesim var.
Yaptığımız çalışmalar neticesinde Amasya’da bu şekilde borcu olan yaklaşık 4 bin kişi tespit edildi. Kurumumuzun tespit ettiği bu kişilerin tescil işlemleri bitmek üzeredir.

Bizler de bu mükelleflerin çıkacak olan prim borçlarının tekrar yapılandırılacak olmasının müjdesini vermek istiyoruz. Prim borcu olanların mevcut borçlarının faiz oranlarında ciddi oran indirim yapılacaktır.

Ocak ayı içerisinde bu konu ile ilgili genelge yayınlanması ile beraber bu durumda olan vatandaşlarımızın borçlarını yapılandırması kendileri açısından faydalı olacaktır.” dedi.

“AMASYA’NIN YÜZDE 99’U GENEL SAĞLIK SİGORTALI”

Kasım Tekin, Genel Sağlık Sigortası’nın 2012 yılı itibariyle zorunlu olarak devreye girmesi ile beraber Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımızın sağlık sigortası kapsamına alındığını belirtti.

Tekin, “Genel Sağlık Sigortası yürürlüğe girdikten sonra yeşil kart tarihe karışmıştır. Bu yasa ile beraber gelen en büyük reform 18 yaşına kadar bütün çocukların, anne veya baba gelir düzeyine bakılmaksızın Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmasıdır.

Amasya’nın genel nüfus sayısı Ekim 2012 itibariyle 323 bin olup, toplam sigortalı sayımız ise 321 bin 850 kişidir.

Buna göre sigorta kapsamı dışında kalan 1229 kişi olmakla beraber Amasya il geneli nüfusuna göre sigortalı sayısında yüzde 99’lara ulaşmış durumdayız.” diye konuştu.

Genel Sağlık Sigortası uygulaması ile Türkiye genelinde herkesin sağlık sigortası olduğunu kaydeden SGK İl Müdürü Tekin, “Bu uygulama dünya örneğine az rastlanan bir uygulamadır. Genel Sağlık Sigortası uygulaması dünya genelinde de örnek bir uygulamadır. Biz bunu ülkemize gelip kurumumuz ziyaret eden yabancı ülke temsilcilerinden anlıyoruz.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER