ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Aralık 2013 Pazar 14:43

Seyyar satıcılar soğuktan muzdarip

Seyyar satıcılar soğuktan muzdarip


Muş’ta etkili olan kar yağışı en çok seyyar satıcıları etkilendi. Tezgâhlarda tütün, ceviz, incir ve benzeri gibi ürünler satarak para kazanmaya çalışan seyyar satıcılar yoğun kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle tezgah açamaz oldu.

Muş’ta seyyar satıcılık yaparak geçimini sağlamaya çalışan vatandaşlar, soğuk ve yağışlı havalardan ötürü satışlarında büyük bir düşüş yaşandığını söyledi. Seyyar satıcılık yaparak geçimini sağlayan Abdullah Vural “İlimizde bilindiği gibi işsizlik sorunu var. Bu sebeple geçimimizi sağlamak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bende para kazanmak için mecburen seyyar satıcılık yapıyorum. İşimiz yazın iyi, ama kış mevsiminde çok kötü. Sürekli olarak dışarıda kaldığımız için soğuktan çok etkileniyoruz. Kış mevsiminde satışlarımızda da büyük düşüş yaşanmakta.” dedi.

Tezgâhta tütün satışı yapan Halit Şahin, satışlarının geçmiş yıllara oranla oldukça düşük olduğunu ve para kazanmakta güçlük çektiklerini kaydetti. Şahin, tütüne rağbetin olmayışından yakındı. Satışlarının geçmiş yıllara oranla oldukça düştüğünü kaydeden Şahin, şunları söyledi: “Bir günde 400 TL satış yaptığımı hatırlıyorum. Ama son zamanlarda artık satış bile yapamadan tezgâhımızı kapatıyoruz. 8 nüfuslu aileme bakıyorum, günde elde ettiğim kar sadece 15 TL, bununla zar zor geçiniyorum. Benim tarlam var fakat ekecek mahsul bulamıyorum. Tütün eksem yasak, şeker pancarı kotalı sisteme getirilmiş ve para etmiyor. Muş’ta fabrika da yok çalışalım. Batıya gidecek çarem de yok çünkü evliyim. Bu durumda bu soğuk ve yağışlı havada çaresizce çalışıyorum.”
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER