ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL36°C
Sıcak
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 21:48

Serteser: "Projeleri açıklasınlar, tartışalım"

Serteser: "Projeleri açıklasınlar, tartışalım"


Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hüsnü Serteser, 4 Mayıs'taki seçimlerde adayların projelerini açıklamalarını istedi. ATSO yönetim kurulu başkanlığına tekrar aday olduğunu belirten Serteser, “Bizim hedefimiz, 5 yılda bir dolarlık ihracat ve Afyon’u ilk 16 il arasına sokmak. Onlar da projelerini açıklasın, üyeler ona göre karar versin.” dedi.

ATSO'nun 4 Mayıs’ta yapılacak seçimleri, ilde iş ve ekonomi dünyasını heyecanlandırdı. Mevcut Başkan Hüsnü Serteser, yeniden aday olacağını açıklarken, projelerinde iddialı olduğunu kaydetti. Serteser, 400 milyon dolarlık ihracatı, önümüzdeki 5 yılda 1 milyar dolara çıkaracak projeler hedeflediklerini belirtti.

Hükümetin 2023’te Türkiye’yi dünyada ilk 10 arasına sokma hedefine paralel olarak Afyonkarahisar’ı da ilk 16 il arasına sokma gayreti içinde olacaklarını dile getirdi. 2009 yılında göreve geldikten sonra bu konuda çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Serteser, şehrin gelecek 50 yılına hitabeden modern akıllı binayı şehrin ve üyelerinin hizmetine soktuklarını anlattı.

Serteser, "ATSO’ya yakılaşan bir hizmet binasını yaptık. Eski binamız ihtiyaçlarımızı karşılamaktan Afyonkarahisar’ın vizyonunu yakalamaktan da uzak bir hizmet binasıydı. Yurt içinden ve yurt dışından gelen misafirlerden eleştiriler alıyorduk. İleride Afyonkarahisar’ın gelişme vizyonunu da yakalamak için önümsüdeki 50 yılın binasını tasarladık. Meclisimizden geçirdik iki yıl içinde tamamladık. Modern ve akıllı bina tabir edilen binamızda ilk ulusal toplantıları yapmaya başladık. Afyonkarahisar’ın reklamı oldu.” dedi.

“SEÇİMDEN SONRA HİZMET GÖMLEĞİNİ GİYİYORUZ”

Göreve geldikten sonra seçim gömleğini çıkararak oy veren vermeyen herkesi kucakladıklarını, her türlü sorunda hiçbir şekilde kişileri ayırmadan, ötekileştirmeden, bütün sektörlerin yanında olmaya çalıştıklarını ifade eden Serteser, 4 Mayıs’taki seçimlerde tekrar göreve seçilmesi halinde hedeflerini; Afyonkarahisar’ı geleceğe en iyi şekilde taşımak, 2023 hedeflerine Afyon’dan en fazla katkıyı sağlayabilmek olarak açıkladı.

Plan ve projesiz bir yere talip olmadıklarını ifade eden Serteser, “2012 yılında ihracatımız 416 milyon dolara ulaştı. Bizim en önemli hedefimiz; 1 milyar dolarlık 16 tane ihracat rakamı olan ilimiz var. Biz 28. sıradayız. Biz bu 16’lar kulübüne girmek istiyoruz. Nasıl ki ülkemizin bir hedefi var. ‘Diyoruz ki 2023 yılında Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi içine sokacağız’. Biz de diyoruz ki ‘Afyonkarahisar’ı, 1 milyar dolar ihracat yapan illerin içine sokacağız. Gelecek dönemdeki en büyük hedefimiz 1 milyar dolarlık hedefini yakalamak için büyük bir çaba harcamak.” diye konuştu.

LOKOMOTİF SEKTÖR MERMER, TERMAL

Serteser, Afyonkarahisar’ın lokomotif sektörünün mermer sektörü olduğunu, 406 milyon dolarlık ihracatın 235 milyon dolarını mermer ihracatından karşıladığın belirtti. Serteser’e göre 5 yıl içinde sadece mermerde 1 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmak mümkün. İlde güç birliği yapan yumurtacıların kurdukları şirketler sayesinde ihracatlarını 96 milyon dolara çıkarmalarını örnek veren Serteser, mermerde de ihracat şirketi kurularak, beş yılda 1 milyar dolara ulaşılabileceğini, bu konuda çalışmalar yapılabileceğini belirtti.

Hüsnü Serteser, şehirde bürokratlar, siyasiler ve sivil toplum örgütleri arasında bir uyum olduğunu, bir sinerji yakalandığını ifade ederek, bunun neticesinde şehre güzel yatırımlar kazandırıldığını, bunun devamından yana olduklarını dile getirdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER