ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ağustos 2013 Çarşamba 11:46

Şehit üsteğmenin adı parka verilecek

Şehit üsteğmenin adı parka verilecek


NATO operasyonu kapsamında Afganistan’da görev yaparken şehit düşen Pilot Üsteğmen Tahsin Barutçu’nun adı Ankara Çankaya Belediyesi’ne bağlı Çukurambar semtinde yapımı süren bir parka verilecek.

Tahsin Barutçu, Afganistan’ın başkenti Kabil’de 16 Mart 2012 tarihinde Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti Kabil Bölge Komutanlığı bünyesinde görevli Türk askerlerini taşıyan Skorsky tipi bir nakliye helikopterinin düşmesi sonucu 11 askerle birlikte şehit olmuştu. Barutçu’nun ailesinin yaşadığı binadaki komşularının ve mahalle sakinlerinin Çankaya Belediyesi’ne dilekçe ile başvurarak adının mahalledeki bir parka verilmesi talebi geri çevrilmedi.

Çankaya Belediyesi’nin kardeş belediyesi, Konya’nın Kadınhanı ilçesi Atlantı beldesinde 2012 Ağustos'unda Tahsin Barutçu adına düzenlenen fidanlık açılışında, adının Çankaya’da bir parka verilmesi sözü verilmişti. Sözü veren Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Çukurambar Mahallesi sakinlerinin de talepte bulunduğunu ve mahalle muhtarlığı çevresinde inşa edilen parkta şehit üsteğmenin adının yaşayacağını söyledi.

BABADAN TEŞEKKÜR

Çukurambar Mahallesi’nde yapılan parka, şehit oğlunun adının verileceğinin açıklanmasıyla Bülent Tanık’ın, Atlantı’da verdiği sözü yerine getirdiğini belirten baba Emekli Albay Fevzi Barutçu, “Başkan Tanık’a ve oğlumu bağrına basan Çankaya Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum. Biz O’nu sonsuzluğa uğurladık, ama oğlumun adı sonsuza kadar bu parkta oynayan çocukların neşeli kahkahalarıyla yaşayacak.” dedi.

SOKAK OLMADI AMA PARK OLDU

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Tahsin Barutçu adının, yaşadığı sitenin bulunduğu sokağa verilmesi talebinde bulunan site sakinleri, taleplerinin geri çevrilmesinin kendilerini üzdüğünü, bundan dolayı da sitenin Başak olan adını Şehit Pilot Üsteğmen Tahsin Barutçu olarak değiştirdiklerini söylediler. Çukurambar Mahallesi’nde Çankaya Belediyesi’nin yaptığı parka Tahsin Barutçu adının verilecek olmasından ise memnuniyet duyduklarını ifade ettiler.

Geçtiğimiz yıl Öveçler’de bir parka 2010 yılı temmuz ayında Hakkari Yüksekova ilçesinde mazgala yerleştirilen mayının patlaması sonucu şehit düşen Piyade Yüzbaşı Barış İbrahim Yurtseven’in; 2013 Temmuz ayı başında da Dikmen’de bir parka Tekirdağ’da vatani görevi sırasında şehit düşen er Mete İmrak'ın adını veren Çankaya Belediyesi, şehitlerin isimlerini yaşatarak vefa borcunu yerine getirmeye çalışıyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER