ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 14:58

Şehirler vakıf medeniyeti anlayışı ile imar edilecek


Vakıflar Bölge Müdürü Mazhar Yıldırımhan, şehirlerin vakıf medeniyeti anlayışı ile imar edilmesi gerektiğini söyledi.

Yıldırımhan ve beraberindeki heyet, Vakıflar Haftası münasebeti ile Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nu makamında ziyaret etti. Bu yılki Vakıflar Haftası etkinliklerinin ana temasının ‘Vakıf Medeniyetinde Şehircilik’ olduğunu belirten Yıldırımhan, “Her yıl 6-12 Mayıs tarihleri Türkiye'de vakıflar haftası olarak kutlanmakta. Bu yıl ki kutlamalarımızın teması 'Vakıf Medeniyetinde Şehircilik' olarak belirlendi. Konu şehircilik olunca Trabzon Belediyesi’nin şehircilik çalışmaları ile vakıflar arasındaki iş birliğini nasıl daha çok geliştiririz düşüncesi ile bu ziyareti yapmayı arzu ettik. Vakıf medeniyetinin oluşturduğu şehircilik anlayışı gerçekten bizim medeniyetimizi oluşturan çok temel unsurlardan bir tanesidir. Çünkü geçmişte şehirler oluşturulurken, önce bir cami yapılır, yanında imarethane, medrese, hamam, hanlar yapılır ve böylece bir kent silueti vakıf eli ile ortaya çıkarılırdı.” dedi.

Vakıfların bu fonksiyonunu günümüzde belediyelerin üstlendiğini anlatan Yıldırımhan, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla vakıf eserlerinin de etrafları açıldıkça kent siluetine ve estetiğine önemli katkılar sağlayacağına inandığını dile getirdi. Bu çalışmalara paralel kendilerinin de vakıf eserlerine restore tmek için yoğun bir çalışma yürüttüklerini kaydeden Yıldırımhan, “Şehri yeniden imar ederken tarihi dokuyu da öne çıkaran anlayışı hızla tamamlamak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu da Yıldırımhan ve mesai arkadaşlarının, vakıf medeniyeti anlayışı ile yaptıkları çalışmalarla şehre çok büyük katkılarda bulunduklarını söyledi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER