ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 16:27

Şehirler arası otobüslerde terminal sıkıntısı


Almanya’da 2013 yılından itibaren şehirler arası seyahatte Alman Demiryolları’nın (DB) tekelinin kalkmasının ardından otobüslerle seyahat eden yolcu sayısı arttı.

Tren yolculuğuna göre ortalama yüzde 50 daha ucuz olan otobüs seyahatlerinde hissedilir bir artış yaşanırken, bu yeni ve alışılmamış seyahat tercihi beraberinde bazı sorunları da getiriyor. Birçok şehirde olduğu gibi Stuttgart’ta da lojistik sorunlar baş göstermeye başladı.

Stuttgart Belediye Meclisi’nin gündeme aldığı sorunların başında durak sıkıntısı geliyor. Özellikle Stuttgart 21 Projesi’nden dolayı kapasitesi son derece kısıtlanan Stuttgart İstasyonu’nun hemen yanındaki ve Untertürkheim semtinde bulunan şehirler arası otobüs terminallerinin ihtiyaca cevap vermemesi yolcuları mağdur ediyor.

Bu duruma acil çözüm olarak Obertürkheim ve Zuffenhausen semtlerinde terminaller oluşturulacak. Bunun yansıra Stuttgart Havalimanı’nda bulunan otobüs terminali de 2015’e kadar terminal hizmeti verecek.

Bu arada sektöre giren firmaların sayısı da hızla artıyor. Bazı hatlarda şimdiden rekabetin başladığını dile getiren bazı firma yetkilileri fiyatların önümüzdeki aylarda düşme ihtimalinin olduğunu hatırlattı.

Mevcut tarifeye göre örneğin 2,5 saat süren gidiş geliş Frankfurt-Köln yolculuğu için 31 Euro ödeniyor. Bu güzergahta trenle tercih edilirse fiyat 138 Euro’yu buluyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER