ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 14:59

Sansürün kalkması ile gerçek gazeteciliğe adım atıldı

Sansürün kalkması ile gerçek gazeteciliğe adım atıldı


 Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Koca, 24 Temmuz 1908 yılında basında sansürün kaldırılışı ile birlikte gerçek anlamda gazeteciliğin yapılabilmesinin önünün önemli bir biçimde açıldığını söyledi.

Koca, basında sansürün kaldırılışının 105. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak tüm basın mensuplarının Basın Bayramı'nı kutladı. 24 Temmuz’un gazeteciler açısından öneminin büyük olduğunun altını çizen Koca, "105 yıl önce bugün basının özgür konumunu gölgeleyen ve basını temel işlevinden uzaklaştıran, halkın çıkarlarının savunulmasının ve özgür düşüncenin gelişmesinin önündeki engellerden en önemlisi olan sansürün bizzat basın çalışanları tarafından kaldırıldığı gündür. O nedenle bugün gazetecilerin bayram günüdür." dedi.

24 Temmuz 1908’de 2. Meşrutiyetin ilan edildiğini hatırlatan Koca "24 Temmuz, II. Meşrutiyet’te 1908’de Anayasa’nın yeniden yürürlüğe girmesinin ertesinde çıkan gazeteler, gazeteciler tarafından sansür memurlarına verilmeden, gösterilmeden çıkarılmıştır. Bu nedenle 24 Temmuz Basın Bayramı olarak belirlendi. 24 Temmuz bir anlamda gerçek gazeteciliğin yapılmaya başlandığı günün adıdır. Bu nedenle 24 Temmuz Cumhuriyet Dönemi’nde Türk basınından sansürün kaldırılması ve basın bayramı olarak ilan edildi. Haber alma ve yayma gibi önemli bir misyonu üstlenen basın aynı zamanda demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan en önemli kurumlardan biridir. Basının özgür, tarafsız ve objektif olmadığı bir ülkede demokrasi ve insan haklarından bahsetmek mümkün değildir. Basının özgür olmasının temel koşulu da her türlü baskıdan ve sansürden uzak olmasından geçer.” diye konuştu.

Nevşehir’in kalkınması ve insanların huzur içerisinde yaşaması için yerel basının güçlü olmasının şart olduğuna işaret eden Koca, "Yerel basın ilin kalkınması, ilerlemesi için yol gösteren en önemli kurumlardan biridir. Bu nedenle güçlü konumda olmalıdır. Yerel basın ilde bulunan kamu kurumları ile odalar, sendikalar, sanayiciler, işadamları, ticaret erbabı ve Sivil Toplum Örgütleri tarafından da desteklenmelidir. İlde yapılacak hizmet ve yatırımlara öncülük edecek olan yerel basın, işlevlerini tam manasıyla yapabilmesi için gerekli desteği almalıdır. İşitsel, görsel ve yazılı basın ne kadar güçlü olursa ilin siyaseti, turizmi, sporu, eğitimi de o oranda güçlenir." ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER