ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 14:58

Şanlıurfa'ya gelen doktorlar istifa edip geri dönüyor

Şanlıurfaya gelen doktorlar istifa edip geri dönüyor


 Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Erdoğan Duran, Şanlıurfa’da doktorları tutmakta zorlandıklarını söyledi. Duran, "Her gelen 10 kadın doğum uzmanından 9'u, her 10 çocuk hastalıkları uzmanından da 8'i istifa ederek geri gitti." dedi. Duran, istifaların altında sadece şiddetin olmadığını, hasta yoğunluğu ve yüksek kira bedellerininde bulunduğunu vurguladı.

Şanlıurfa Sağlık İl Müdürü Erdoğan Duran, yardımcıları ile birlikte 2013 yılı değerlendirme toplantısı yaptı. Doktorların kentte durmak istememesinin sadece şiddet olaylarına bağlamanın doğru olmadığını dile getiren Duran, bunun birçok nedeninin olduğunu belirtti. Sağlık personelinin Şanlıurfa’yı tercih etmemesinin en önemli etkenlerini paylaşan Duran, bunların yüksek kira giderleri, nüfus yoğunluğu, şiddet, aşırı iş yoğunluğu olarak sıraladı. Erdoğan Duran, bir doktorun günlük muayene ettiği hasta sayısının 150’yi aştığını 112 komuta merkezinde çalışan bir personelin baktığı çağrı sayısının binlerle ifade edildiğini hatırlattı. Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı her atamada Şanlıurfa’nın ilk sıralarda yer aldığını kaydeden Duran, “Bakanlığımız ilk sırayı Şanlıurfa’ya veriyor. Atamalar oluyor ancak personeli burada tutmak zor oluyor. Personel kaçıyor. Şu anda yaklaşık 600 ebe ve hemşire, 70 - 80 pratisyen, 100 uzman doktor ve yine yaklaşık 50 diş hekimine ihtiyaç var. Yapılan atamalardan çok personeli burada tutmak zor. Bunun için de herkesin çabalaması lazım. Bilinç oluşturmamız lazım.” dedi. Kentte yapılan sağlık yatırımlarına da dikkat çeken Duran, kampüs hastanelerin yakın bir zamanda yapılacağını anlattı. Duran, yapım ve proje aşamasında olan yatırımlarla kentin sağlık sorunlarının büyük ölçüde son bulacağını aktardı.

Sağlık İl Müdürlüğü'ndeki toplantıya Erdoğan Duran’ın yanı sıra Sağlık Müdür Yardımcıları Dr Yaşar Şimşek, Hazım Uğur, Eyyüp Hazır, Şube Müdürü Cemal Elçi ve idareciler katıldı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER