ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL4°C
Hafif Kar Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Eylül 2013 Çarşamba 12:20

Şanlıurfa’da 2 bin hektar alan yeşile bürünecek

Şanlıurfada 2 bin hektar alan yeşile bürünecek


Orman fakiri Şanlıurfa’da bu yıl iki bin hektar alan yeşile bürünecek. Toplam yüzölçümünün yüzde biri orman olan kentte, yıllık 800 ile bin hektar alan ormana kazandırılırken önümüzdeki yıl bu alan iki kat artacak. Şanlıurfa Orman Bölge Müdürü Mehti Özyer, "2 bin hektar alanın ağaçlandırması yapılacaktır." dedi.

Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü ağaçlandırma faaliyetleri ile ilgili bilgilendirme toplantısı yaptı. Basın mensupları ile Dedeman Otel’de bir araya gelen Orman Bölge Müdürü Mehti Özyer, ormanı etkileyen faktörleri saydı, orman eksikliğine sitem etti, anız yangınlarının ormanları olumsuz etkilediğine dikkat çekti. 3 ay önce Şanlıurfa’ya bölge müdürü olarak atandığını anımsatan Müdür Özyer, son 10 yıllık değerlendirmeyi yaptı, önümüzdeki yılların planını anlattı. Bölge Müdürü Özyer, Şanlıurfa’nın bir milyon 940 bin 797 hektar alanın sadece yüzde birine tekabül eden 23 bin 514 hektarlık alanının orman olduğunu söyledi. Son 10 yılda 8 bin 513 hektarlık alanda ağaçlandırma yapıldığını aktaran Özyer, bu alanda 17 milyon 500 bin fidanın dikildiğini belirtti. Bu hızla ağaçlandırma çalışmalarının devam etmesi durumunda Şanlıurfa’yı orman anlamında olması gereken yere ulaştırmanın çok zor olacağını dile getiren Müdür, "Afaki bir rakam vermek istemiyorum ama bir hektar alan bile olsa mutlaka tarım arazisi olacaksa tarım, mera alanı olacaksa mera, ormanlık alan olacaksa ormanlık alan olmalıdır. Her yıl ilimizde ortalama 800 ile bin hektarlık alanın ağaçlandırılıyor. Gelecek yıl bu oranı yükseltecek ve 2 bin hektar alanı ağaçlandıracağız. Bu işin başarıya ulaşması için herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Bu konu bir seferberlik şeklinde ele alınmalıdır." şeklinde konuştu.

Özyer, 2013 yılında 4 milyon 500 bin fidanın üretildiğini, bunun 2 milyon 198 bininin toprakla buluşturulduğunu vurguladı. Anız yangınlarına da dikkat çeken Müdür Mehti Özyer, anız yangınlarının başta yol kenarındaki ağaçlık alanları olmak üzere bütün ağaçlar için tehdit taşıdığını ifade etti. Özyer, "Tarım alanlarında gerçekleştirilen anız yangınları ağaçlandırma alanları için ciddi risk taşımaktadır. Bu konuda her birey üzerine düşeni yapmalıdır." ifadelerine yer verdi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER