ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 15:26

"Sandıkta ne kadar çok olursak parlamentoda sesimiz o kadar çok çıkar"


Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) Köln’deki yeni genel merkezinde verdiği iftarda çok sayıda seçkin davetliyi buluşturdu. ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, Almanya’da kabul edilmenin hayatın her alanına katılmaktan geçtiğini vurgulayarak, “Sivil kitle kuruluşlarına, sendikalara, siyasi partilere, hele hele seçimlere katılmamız şarttır. Ne kadar çok sandıkta olursak o oranda parlamentoda sesimiz çıkar.” dedi.

İhsan Öner, “Bu ülkede hayatın tüm katmanlarına katılarak kendimizi kabul ettirebiliriz. Sivil kitle kuruluşlarına, sendikalara, siyasi partilere, hele hele seçimlere katılmamız şarttır. Önümüzde Almanya’da seçimler var. Lütfen Alman vatandaşı olanlarımız seçimlere iştirak etsin, kendi meselesine kim daha çok sahip çıkıyorsa onları tercih etsin. Ne kadar çok sandıkta olursak o oranda parlamentoda sesimiz çıkar.” diye konuştu.

Moderatörlüğünü ATİB Genel Sekreteri, yazar Mahmut Aşkar’ın yaptığı iftar programında konuklarına hitap eden Genel Başkan Öner, bir İslam düşünürünün “İslam başkalarının varlığını kabul etmek için geldi” sözlerini hatırlatarak, “Medeniyetler savaşı ve kültür çatışmasına anti tez olarak medeniyetlerin korunması ve kültürlerin yaşatılması prensibi bizim tezimiz olarak yeniden hayata geçirilmelidir. Yaratılışında ve yaşayışında insanın farklılıklar göstermesi Allah’ın ayetlerinden olduğuna göre; ilahi emir doğrultusunda bizden farklı olanlarla tanışmak, anlaşmak ve beşeri münasebetleri geliştirmek inancımızın gereğidir. En büyük düşman cehalettir, bilgisizliktir. İçinde yaşadığımız toplumlarda gelişen İslam düşmanlığının da özünde cehalet ve bilgisizlik vardır. Tıpkı Suriye’de Allah Allah nidalarıyla karşısındaki din kardeşini vurmayı cihat sanan cehalet gibi.” dedi.

Almanya’ya da çağrı yapan Öner, “50 yıldır burada yaşıyoruz, kendi kimliğimizle bu ülkenin bir parçası olmak istiyoruz. Bizim kimliğimizi değiştirmeye uğraşmayın, lütfen bizi olduğumuz gibi kabul etme kültürünüzü geliştirin.” şeklinde konuştu.

İSLAM’A EŞİT STATÜ ALMANYA’NIN DEMOKRASİ SINAVI HALİNE GELDİ

Yeşiller Partisi Kuzey Ren Vestfalya (KRV) milletvekili Arif Ünal ise Almanya’da İslam’ın resmen tanınmasının oldukça geciktiğine dikkat çekerek, “İslam’ın diğer dinlerle eşit hale getirilmesi Almanya’nın demokrasi sınavı haline geldi.” dedi. 22 Eylül genel seçimlerine katılım çağrısı yapan Ünal, “Verilmeyen her oy ırkçı ve İslam düşmanı partilere yarar” uyarısını yaptı. Hıristiyan-Müslüman Topluluğu (CIG) Başkanı Dr. Thomas Lemmen ise iftar programlarının gördüğü önemli fonksiyona dikkat çekti.

ALMAN DIŞİŞLERİ BAKANININ İFTAR VERMESİ ÖNEMLİ GELİŞME

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin verdiği iftar ve orada gelenekselleşen bu iftarların gördüğü önemli fonksiyon hakkında bilgi veren Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi (KRM) Dönem Sözcüsü Aiman Mazyek ise önümüzdeki günlerde Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’nin de iftar verecek olmasının sevindirici ve önemli bir gelişme olduğunu kaydetti.

Ozan Yusuf Polatoğlu’nun ilginç tespitlerle dolu 50. yıl şiirini okuduğu programda Osnabrücük Üniversitesi İslam Kürsüsü’nden Prof. Dr. Bülent Uçar ise “Müslümanlar olarak, 50 yıl geçmesine rağmen Almanya’da devlet imkanlarından yeterince faydalanamamamızın sebebi birliğin yeterince sağlanamamış olmasıdır.” ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER