ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 13:05

"Sanayinin tozunu yutarak buraya geldim"

"Sanayinin tozunu yutarak buraya geldim"


Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Ersoy, göreve atanmadan önce sanayi ile iç içe olduğunu belirtti. Ersoy, "Sanayinin her sektörünü yakından tanıyorum. Madencilik sektöründe uzun süre deneyiyim var. Tabiri caizse sanayinin tozunu yutarak buraya geldim." dedi.

Anadolu Girişimci İşadamları Derneği (AGİD) Yönetim Kurulu ile dernek binasında bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Ersoy, Adana’nın ikinci devlet üniversitesi olduklarını söyledi. Türkiye’deki 104 devlet üniversitesi arasında 103. sırada yer aldıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Ersoy, "72 adet vakıf üniversitesiyle birlikte Türkiye’de 176 üniversite var. Bünyemizde, 4’ü fen bilimleri, 5’i de sosyal bilimler olmak üzere 9 fakülte var. Bu yıl öğrenci kabulü yapacağız. Üniversitemizin eğitim dili İngilizce olacak. Öğretim üyelerini de buna göre alıyoruz." diye konuştu.

Üniversitelerin başarısında öğrenci kontenjanının çok önemli yer teşkil ettiğini de belirten Rektör Prof. Dr. Adem Ersoy, "Her bölüm için 20’si yerli, 5’i yabancı olmak üzere 25 öğrenci alacağız. Boğaziçi, ODTÜ ve İTÜ’den mezun olan öğrenciler nasıl aranan eleman oluyorsa, biz de öğrencilerimizi donanımlı olarak yetiştirerek önümüzdeki 8-10 yıl içinde Türkiye’nin ilk 10 üniversitesi arasına girmeyi planlıyoruz. Bu sebeple kontenjanımızı sınırlı tutup tüm öğrencilerimize uygulamalı eğitim yaptıracağız. İkinci öğretim ve yaz okulu uygulamasını ise kesinlikle yapmayacağız." şeklinde konuştu.

Üniversite laboratuarlarının 24 saat açık olacağını da kaydeden Rektör Prof. Dr. Ersoy, 50 akademik, 70 idari personel ile bürokrasiyi azaltarak 5 yıldızlı hizmet vereceklerini söyledi.

"YÖNÜMÜZÜ ADANA’YA ÇEVİRDİK"

Üniversite olarak benimsedikleri ‘Yönümüzü Adana’ya Çevirdik’ sloganına paralel olarak sanayici, işadamı ve vatandaşla iç içe olacaklarını da söyleyen Rektör Prof. Dr. Ersoy, "KOSGEB’in tüm eğitimlerini vermek için protokol imzaladık. Aynı zamanda İŞKUR’un da eğitimlerini biz vereceğiz. 4 aylık kurs sonunda 20 kişiye istihdam garantisi vererek ekonomiye pozitif katkı sağlayacağız. Bölgemizdeki yabancı uyruklu öğrenciler için Türkçe eğitim kursu açtık. Bu kapsamda Çukurova Üniversitesi’ndeki 52 öğrenciyi bünyemize aldık. Sadece öğrenci odaklı olmayacağız. Gerek vatandaş, gerekse STK’larla işbirliği yapacağız. Teorik bilgimizi sanayicinin pratiği ile birleştireceğiz." dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren AGİD Başkanı Seyfettin Alpat da Rektör Prof. Dr. Adem Ersoy’a günün anısına plaket takdim etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER