ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 15:21

Samsunlulara kültürlerini tanıttılar


Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF)’in düzenlediği 6. Uluslararası Öğrenci Buluşması, Samsun’da yapıldı. Samsun Uluslararası Öğrenci Derneği koordinasyonunda gerçekleşen buluşmada 60 ülkeden 300 öğrenci, açtıkları stantlarda kültürlerini tanıttı. Yabancı öğrencilerin stantlarını ziyaret eden Samsunluların buluşmasında ise renkli görüntüler yaşandı.

Cumhuriyet Meydanı’na gerçekleşen 6. Uluslararası Öğrenci Buluşması, büyük ilgi gördü. Somalili üniversite öğrencisi Hasan Abdülrezzak Ahmet’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinlikte, mehteran takımı gösteri yaptı. Çok sayıda ülkeden öğrencilerin yöresel halk dansları gösterileri ise etkinliğe renk kattı. Moğalistan’dan Kenya’ya, Türkmenistan’dan Suriye’den Bosna’ya kadar 24 farklı ülkenin stantlarında en fazla ilgiyi ise Mescid-i Aksa görünümlü standı ile Filistin gördü. Vatandaşlar misafir öğrencilerle hatıra fotoğrafları çektirmek için birbirleriyle yarışırken, lise öğrencilerinin yabancı üniversitelilerle sohbeti ise ayrı bir güzellik olarak objektiflere yansıdı.

Belediyeler ile sivil toplum örgütlerinin de yer altığı stantların açılışını Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, AK Parti Samsun Milletvekili Çağatay Kılıç, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Kredi ve Yurtlar Kurumu Samsun Bölge Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat ile çok sayıda bürokrat yaptı.

Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın açılış konuşmasını yapan Samsun Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Yard. Doç. Menderes Kabadayı, amaçlarının misafir öğrencilerin eğitimlerini aldıktan sonra Samsun ve Türkiye’yi ikinci vatandaşı olarak görmelerini sağlamak olduğunu söyledi. Yard. Doç. Dr. Kabadayı, öğrencilerin dili, dini, ırkı ile değil, onların eğitimleri ve misafirlikleri ile ilgilendiklerini söyledi. UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat, etkinliğin 23 sivil toplum kuruluşu desteği ile gerçekleştiğini hatırlatarak, “Dünya’nın kültürü bugün Samsun’da. 80 günde değil 2 günde devri alem. 2 gün buraya gelen Samsunlular, dünyanın dört bir tarafına görmüş olacaklar.” diye konuştu.

DÜNYA BARIŞINA KATKI SAĞLAYACAK

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, öğrenci buluşmasının Dünya barışı için büyük önem taşıdığının altını çizdi. Böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Vali Aksoy, “Üniversitemizde 64 ülkeden bin 264 öğrenci eğitim ve öğretim görmektedir. Bu sayı ile üniversitemiz, yabancı öğrencilerin eğitim gördüğü üniversitelerden birisidir. Bu bakımdan uluslararası öğrencilerin buluşma noktalarından birisi de Samsun olması bu yönüyle önemli ve anlamlıdır. Samsun bir eğitim şehri olma yolunda gençlerin buluşma noktası olma yolunda hızla devam ediyor. Çeşitli ülkelerin öğrencileri kendi stantlarını açtılar. Kültürlerini bizlerle paylaşacaklar. Uluslararası alanda farklı kültürlere, inançlara, renklere sahip olan öğrencileri bir arada ve farklı kültürlerini tanıtma adına buradalar. Gençlerin bir araya gelmesi, kültürlerini paylaşması, dostluklarını kurması, dünya barışına da önemli katkılar sağlayacaktır. İnsanların birbirlerini tanıma anlamında onlara fırsat vermek için önemli bir etkinlik olarak görüyorum.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER