ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 15:02

Samsun'da manda üretimi teşvik edilecek

Samsunda manda üretimi teşvik edilecek


 Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, kentte manda üretimini kooperatifler aracılığıyla teşvik etmek amacıyla hazırladıkları projenin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan bütçe beklediğini açıkladı.

        Kadir Güven, yaptığı açıklamada, kentte manda üretimini kooperatifler aracılığıyla teşvik etmeyi amaçladıklarını ve bunun için bir proje hazırladıklarını belirtti. Güven, Samsun’un 90 bin adet manda sayısı ile Türkiye manda varlığının yüzde 17’sini oluşturduğuna dikkat çekti.

        Güven, “Mevcut manda varlığının korunması için bakanlığımız dişi büyükbaş hayvanlar için vatandaşlara yılda 650 lira destek ödemesi yapıyor. Şuanda Samsun’da bu kapsamda 2 bin hayvanımız var. Bu sayı önümüzdeki dönemde daha da artacaktır. Ayrıca hazırladığımız proje manda sütü ve kaymağının değerlendirilmesini de kapsıyor." dedi.

        "DELTALARDA TARIM İLE ZİRAİ KİRLENMENİN ÖNÜNE GEÇİLİYOR"

        Samsun’un iki önemli tarım havzası konumunda bulunan Çarşamba ve Bafra ovalarında uyguladıkları projeler hakkında da bilgi veren Güven, Kızılırmak ve Yeşilırmak deltalarında zirai kirlenmenin önüne geçilmesi için söz konusu alanlarda çevresel amaçlı tarımsal arazilerin korunmasına yönelik projenin uygulandığını söyledi.

        Bafra’da Kızılırmak Deltası'na yakın yerlerde çeltik ve sebzeciliğin yapıldığı sahalar ile Çakmak Barajı çevresinde çevresel amaçlı tarımsal arazilerin korunmasına yönelik projenin sürdürüldüğünü kaydeden Güven, “Söz konusu alanlardaki üretimi desteklemek için bakanlığımız çeşitli teşvikler sağlıyor. Çakmak Barajı'nın çevresinde 20 bin dekarlık alan organik fındık üretimi için destekleniyor. Yalnız Çarşamba ve Terme’de fındık sökümü sonrasında alternatif ürünlere geçişte bazı sıkıntılar yaşanıyor. Üreticilere bizim tavsiyemiz fındık sökülen alanlarda kivi üretimi gerçekleştirsinler." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER