ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Temmuz 2013 Pazar 17:27

Samsun'a gelen Mısırlı hafızlar, Ramazan'a ayrı bir tad katıyor

Samsuna gelen Mısırlı hafızlar, Ramazana ayrı bir tad katıyor


Her yıl olduğu gibi huzur ve kardeşlik duygularını coşturan Ramazan ayı bu sene Samsun'da Mısırlı hafızların katılımıyla daha büyük bir coşku ile yaşanıyor.

Ramazan ayının olmazsa olmazı olan teravih namazlarında camiler dolarken, namaz öncesinde ve sonrasında okunan Kuran'la yürekler huzur buluyor. Samsun ve ilçelerinde Ramazan ayında kılınan hatimli teravih namazları, topluca okunan mukabelelerin yanı sıra apartmanlarda, hatta mahallelerde herkesin evlerinden getirdikleri yemekleri birleştirerek yaptığı toplu iftarlar, Ramazan ayının ayrı bir güzelliğini yaşatıyor. Bu yıl gerek Samsun ve ilçe müftülülükleri, gerek belediyeler ve sivil toplum örgütleri çeşitli etkinliklerle Ramazan coşkusunu Samsunlulara daha farklı yaşatmak için bir dizi etkinlik düzenledi. Bunlardan en çok beğeni toplayan ise gündüz mukabelelere gece ise teravihlere katılan Mısırlı hafızlar oldu. Ramazan etkinlikler çerçevesinde Samsun'a gelen Mısırlı hafızlar, camilerde, meydanlarda ve davetlerde okudukları Kur’an'la vatandaşları mest ediyor.

İKİ HAFIZ OĞLUYLA SAMSUN'DA

Bu etkinlikler çerçevesinde Samsun'a gelen hafızlardan bir kısmı bir kaç programlara katılıp ülkelerine dönerken, gördükleri yoğun ilgi sonrası Ramazan ayını Samsun'da geçirenler de bulunuyor. Mısırlı tanınmış hafızlardan Muhammed Nasr, yine hafız olan iki oğlu Mahmud Nasr ve Taha Nasr ile birlikte Samsunluların misafiri olarak Ramazan'ı Samsun'da geçirenlerden bir kaçı. Şimdiye kadar Büyük Cami, Site Cami, Gürbüz Camisi gibi Samsun'un büyük camilerinde programlara katıldığı gibi Taflan, Tekkeköy, Vezirköprü ve Havza'da da Kur’an ziyafeti veren Muhammed Nasr, akşamları camilerde okuduğu Kur’anların yanı sıra gündüzleri farklı yerlerde mukabele de okuyor.

Samsun’u ve Samsunluları çok sevdiğini belirten Muhammed Nasr, Samsun'a ilk defa geldiğini daha önce İstanbul'a geldiğini ama bu kadar uzun kalmadığını söyledi. "Samsun, İstanbul kadar büyük olmamakla beraber insanları çok samimi ve Ramazan ayını heyecanla yaşıyorlar. İki oğlumla birlikteyiz, birisi bilgisayar mühendisi, diğeri İngilizce öğretmeni onlarla birlikte mukabele okuyoruz. İşimiz ve mesleğimiz ne olursa olsun Kuran bizim kitabımız, onu en güzel şekilde okumalıyız, bütün Samsunluların Kadir Geceleri ve Ramazan Bayramları şimdiden mübarek olsun." dedi.

Muhammed Nasr, 30 Temmuz akşamı Atakum Müftülüğü'nün DSİ Camii'nde yatsı namazı öncesi düzenleyeceği programa katılarak Kur’an aşıklarıyla bir araya gelecek.
CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER