ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2014 Perşembe 15:59

Samsun TSO’dan şirketlere duyuru

Samsun TSOdan şirketlere duyuru


Samsun TSO Genel Sekreteri Süleyman Karabük, sermayeleri 50 bin liranın altında olan anonim ile 10 bin liradan az olan limited şirketlerinin cezaya uğramamaları için sermayelerini arttırmaları gerektiğini söyledi.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Genel Sekreteri Süleyman Karabük, "Anonim ve Limited Şirketleri" yakından ilgilendiren bir açıklamada bulundu. Yasa maddesini hatırlatarak konuşmasına başlayan Süleyman Karabük, "15 Kasım 2012 tarih,28468 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan anonim ve limited şirketlerin sermayelerini yeni asgari tutarlara yükseltmelerine, kuruluşu ve esas sözleşme değişikliği izne tabi anonim şirketlerin belirlenmesine ilişkin tebliğin sermayenin asgari tutarlara yükseltilmesi başlıklı 7.maddesi gereğince, sermayeleri 50 bin liranın altında olan anonim şirketler ile 10 bin liradan az olan limited şirketlerin sermayelerini, 14 Şubat 2014 tarihine kadar bu miktarlara yükseltmesi gerekmektedir." dedi.

Konuya ilişkin tebliğin anonim ve limited şirketler için önemli olduğuna vurgu yapan Karabük, sözlerini şöyle sürdürdü: "Söz konusu tebliği de, “Sermayelerini, söz konusu tarihe kadar, mülga 6762 sayılı Türk Ticaret Kanununun 272 ve 507’nci maddeleri uyarınca Bakanlar Kurulunun 2001/3500 sayılı Kararı ile anonim ve limited şirketler için öngörülen asgari sermaye tutarına yükseltmeyen anonim ve limited şirketlerin de, birinci fıkra hükmü çerçevesinde sermayelerini yükseltmeleri gerekmektedir. Birinci ve ikinci fıkra kapsamında olan ve belirlenen süre içerisinde sermayelerini öngörülen tutarlara yükseltmeyen şirketler, bu sürenin sonunda infisah etmiş sayılırlar” hükmü amirdir. Bu durumda olan şirketlerin listesi odamız web sitesinde ilan edilmiştir. Listede ismi yer alan şirketlerin sermayelerini 14 Şubat 2014 tarihine kadar kanunu sınırlara getirmemeleri halinde kapanacağını önemle duyururuz."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER