ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 21:56

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, suça sürüklenen çocukları topluma kazandıracak


Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, suça sürüklenen ve suç riski altında bulunan çocukların topluma kazandırılması için önemli bir proje başlattı. Adalet Bakanlığı’nın ‘Yeniden Başlasın Projesi’ çerçevesinde hayata geçirilecek olan çocuklara yönelik ilk kapsamlı projenin protokolü, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nda imzalandı. 2013 yılı Dezavantajlı Gruplara Yönelik Sosyal İçerme Mali Destek Programı bütçesiyle yürütülecek proje, 1 yıl sürecek.

Samsun Adliyesi’nin yeni hizmet binasının taşınmasının ardından eski adliye binası, suça sürüklenen ve suç riski altındaki çocuk ve gençler için eğitim merkezi olacak. Suça meyilli çocuk ve gençlerin topluma yeniden kazandırılmaları toplum içinde yeniden suça yönelmemeleri için bilinç oluşturmak amacıyla eski bina, eğitim ve atölye ortamına dönüştürülecek. Burada kişisel gelişim seminerleri, bilgisayar operatörlüğü, enstrüman çalma, ebru sanatı gibi sosyal konularda çeşitli eğitimler verilecek.

Dezavantajlı Gruplara Yönelik Sosyal İçerme Mali Destek Programı’na alınan Yeniden Başlasın Projesi’nin imza protokolü, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan ile OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen arasında imzalandı. İmza töreninden sonra projeyle ilgili açıklama yapan Başsavcı Yeldan, “OKA ile Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı Serbestlik Denetim Şube Müdürlüğümüz arasında öncelikle suça sürüklenen çocuklar ve suç riski altında bulunan çocuklarla ve gençlerle ilgili proje hazırlığımız oldu. Projemiz ajans yönetimi tarafından kabul edildi. Toplam 12 ay sürecek olan bu projede 4 grup halinde toplam 160’a yakın çocuk ve gencimiz çeşitli eğitimlere tabi tutulacak. Oluşturacağımız atölyelerde eğitim alacaklar. Resim, bilgisayar operatörlüğü, müzik eğitimi de olacak. Sonuçta bu çocuklarımız geleceğe yönelik ümidimiz olmaya devam edecekler. Yeniden suç işlemeyecekler. Hedefimiz bu çocukları kazanmak.” şeklinde konuştu.

2 MALİ DESTEK PROGRAMINA 8 MİLYON HARCANACAK

OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ise bu yıl iki tane mali destek programına çıktıklarını belirterek, biri 6 milyon, diğeri de 2 milyon TL bütçeli toplamda 55 projenin hayata geçeceğini kaydetti. Başsavcılığın projesinin 2 milyonluk program içinde yer alacağını söyleyen Genel Sekreter Özen, "Bu programda bunun gibi 29 tane projeyle sözleşme imzalıyoruz. Öteki 6 milyonluk programda da 26 tane sözleşmemiz var. Aralarında fark şu. Birisi kadınlara, gençlere, engellilere yönelik eğitim, kapasite kazandırma, beceri kazandırma gibi aktiviteleri, sosyal ve sportif faaliyetleri içerirken, 6 milyonluk program ise engellilere yönelik alt yapının düzeltilmesi programıdır. Engellilerin yürüyebilecekleri kaldırımların düzenlenmesi, yaşam merkezlerinin oluşturulması, sosyal donatı alanlarının bulundurulması söz konusu. Bunların farkı birisi elle tutulur somut projeleri içeriyor, diğeri daha çok kurs, sosyal faaliyetler gibi programları içeriyor. Her projemiz birbirinden güzel. Biz ajans olarak bu tür projelerde büyük fayda görüyoruz." ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER