ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 16:41

Samanyolu Yazarlık Okulu yazarları ağırladı

Samanyolu Yazarlık Okulu yazarları ağırladı


Edebiyat Ufku Dergisi yazarları Halil Zenciroğlu ve Edebiyat Ufku Dergisi'nin özellikle Divan edebiyatında eserleri olan şairi Şener Bulcun, Samanyolu Yazarlık Okulu öğrencileriyle bir söyleşi yaptı.

Genç yazarlarla keyifli söyleşi gerçekleştiren Zenciroğlu, deneme hususunda çok önemli bilgiler verdi. Deneme hususunda ilk olarak belli bir kavramı öne çıkarmaları gerektiğini ve etkili bir anlatım kazandırılmak isteniyorsa şiirsel bir üslupla yazılmasının uygun olacağını söyledi. Denemede devrik cümlelerden de kaçınılması gerektiğini belirten Zenciroğlu, denemeyi iyi bir gözlem gücüne sahip kişilerin daha iyi yazabileceğini vurguladı.
Eleştirilmekten korkulmaması gerektiğini söylerken bir deneme yazarının her türlü eleştiriye açık olması gerektiğini de öğütledi.

"İYİ ESER İÇİN İYİ KÜLTÜR VE KELİME BİLMELİ"

Edebiyat Ufku Dergisi şairlerinden Şener Bulcun ise iyi bir eser ortaya koyabilmek için özellikle kendi kültürümüzü ve kelimelerimizi iyi bilmemiz gerektiğini, şiir yazmak ve şiirleri anlamak için de bu durumun bir kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Şairlerin hayatlarından anekdotlarla ve şiirlerle örnekler veren Bulcun, şiirin de mutlaka topluma yararlı olması gerektiğini kaydetti. Bulcun, "Bir şairin şiirlerinden zevk alabilmek için şairi de yakından tanımak gerekir. Zira yaşadıklarını yazan şairdir. Her şair sanatın amacını farklı şekillerde yorumlar. Mesela Necip Fazıl Kısakürek sanatın Hakk için olduğunu vurgular. Şairler de eserlerinde mutlaka inançlarını yansıtır, şairleri tanımak için eserlerine bakmak gerekir.” dedi.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER