ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 14:23

Sahura kadar tütün denetimi devam ediyor

Sahura kadar tütün denetimi devam ediyor


Kırıkkale Tütün Kurulu'nun denetimleri sahura kadar devam ediyor. Denetimlere; Halk Sağlığı Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş başkanlığında İl Emniyet Müdür Yardımcısı Bünyamin Tezol, sağlık çalışanları ve zabıtalar da katılıyor.

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, denetimler sırasında herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığını, esnaf ve vatandaşların yapılan denetimlerden memnun olduklarını söyledi. Bundan sonra da denetimlere aralıksız gece gündüz devam edileceğini belirten Güngüneş, “Kapalı alan denetimlerinde masalarda oturanların sigara içip içmediğine, işletme içinde yasal uyarı afişlerinin olup olmadığına dikkat ediliyor. Kapalı alan denetimlerinde mekan sahibinin ilk kez mekanında sigara içtirmesi halinde uyarı cezası verilirken, ikinci kez yasaya uygun hareket etmeyenlere para cezaları veriliyor.” dedi.

Kırıkkale'de son 2 ay içerisinde 2 bin 219 kapalı alanda sigara denetimi yapıldığını açıklayan Güngüneş, “Denetimlerde 14 kişiye cezai işlem uygulandı. Kırıkkale'de yürütülen dumansız hava çalışmaları aralıksız devam ediyor. İl genelinde kahvehane, kafeterya, nargile içilen mekanlar, dernek ve vakıflara ait lokaller, eğlence hizmeti verilen işletmeler ve lokantaların açık alanlarında, kamu binaları ve toplu taşıma araçlarında denetimler yapıldı.“ diye konuştu. İş yeri sahibi Mehmet İşler ise bu tür denetimlerin sıklıkla yapılması gerektiğini, insanların artık yasağa alışması gerektiğini ifade etti.

Sigara ve alkolün, özellikle genç kuşak için ciddi bir tehdit oluşturduğunu ifade eden İşler, "Sigara, diğer uyuşturuculara uzanan bir basamak, sigara kullanan gençlerin büyük bir kısmı içki de içmeye başlıyor. Özellikle ailelerinden korkan ya da çekinen gençler kapalı alanları tercih ediyor. Bu sebeple 'Dumansız Hava Sahası' çalışmaları kapsamında tütün kontrol ekiplerince yapılan denetimlerin vatandaşın kendi sağlığı için olduğunu düşünüyorum." şeklinde konuştu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER