ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 16:10

Sağlık hizmetleri göçmenlere ulaştırılmalı


Sağlık sektöründe çalışan Alman ve göçmen kökenli uzmanlar, Münih'te ‘Herkes için Uyum ve Sağlık’ toplantısında bir araya geldi. Uzmanlar, göçmen kökenli vatandaşlara nasıl daha iyi sağlık hizmeti verebileceklerini görüştü.

Tam gün süren program öncesi düzenlenen basın toplantısında konuşan Bavyera Sağlık Bakanlığı Devlet Sekreteri Melanie Huml, Bavyera eyaletinin yüzde 20’sinin göçmen kökenli vatandaşlardan oluştuğuna dikkat çekti ve bu vatandaşlara ulaşmak için yeni yollar bulmaları gerektiğini ifade etti. Uyumun sağlık alanında da başarıyla gerçekleşmesini istediklerini anlatan Huml, sağlıklı bir uyumun daha sağlıklı insanlarla gerçekleşmesini arzuladıklarını anlattı.

Göçmenlerin sağlık hizmetlerinden en güzel şekilde istifade edebilmeleri için sağlık sistemini de bilmeleri gerektiğini söyleyen bürokrat, Bavyera Sağlık Bakanlığının 2008 yılından beri destekledikleri ‘Göçmenlerle Birlikte Göçmenler için’ (MiMi) projesine 2013 yılına kadar toplam 390 bin euro yardımda bulunacaklarını kaydetti. Göçmen kökenli vatandaşların sağlıkları hakkında sorumluluk sahibi olmalarını hedefleyen proje kapsamında, şimdiye kadar farklı kesimden 200 göçmene sağlık sistemi hakkında özel eğitim verildiğini söyledi. Eğitilen bu vatandaşlar, kendi dil ve kültürlerine uygun bir şekilde, öğrendiklerini diğer vatandaşlara anlatıyor.

MiMi’yi örnek proje olarak adlandıran bürokrat, göçmen kökenli vatandaşların ön teşhis için doktora nadir gittiklerini, göçmen kadınların da göçmen erkelere kıyasla sağlıklarına daha az dikkat ettiklerini belirtti.

Toplantının organizatörlerinden Etno Tıp Merkezi Genel Müdürü Ramazan Salman, göçmenlerin sağlık durumunu Bavyera hükümetinin ciddiye aldığını belirtti ve tam gün boyunca uzmanlarla göçmenlerin sağlık durumun ve onlara nasıl ulaşacaklarını görüşeceklerini ifade etti.

Alman Şeker Hastaları Vakfı yetkililerinden Reinhart Hoffmann, gelişmiş toplumlarda sivilleşmeyle birlikte hareketsizlik ve aşırı kilo sorunlarının baş gösterdiğine parmak bastı. Bununla birlikte kilo yapan yiyeceklerin ve içeceklerin tüketiminde de artış yaşandığını sözlerine ekleyen Hoffmann, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen tip-2 diyabete karşı vatandaşları hareket etmeye ve bu durumla nasıl yaşayacağını öğrenmeye davet etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER