ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Kuvvetli Sağanak
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2014 Çarşamba 12:11

Rusya Genelkurmay Başkanı ile anlaşamadı ve..

Rusya Genelkurmay Başkanı ile anlaşamadı ve..


Kommersant gazetesine göre, Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov’la anlaşamayan Yardımcısı Aleksandr Postnikov istifa etti.

Gazeteye konuşan Savunma Bakanlığı üst düzey bir yetkilisi, General Postnikov’un geçen yıl “kendi isteğiyle” istifa dilekçesini sunduğunu söyledi. Fakat, dilekçeye Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Gerasimov’un itiraz etmediği iddia edildi.

Şoygu komutanın istifa dilekçesini imza için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e gönderdi. Kommersant’a konuşan Devlet Başkanlığı bir yetkilisi istifa ile kararın imzalandığını ifade etti.

Gazeteye göre, 57 yaşında Postnikov’un 60 yaşını (emeklilik yaşı) doldurmamasına rağmen emekliliğe gönderilecek ilk adaylardan biri olduğu iddia ediliyordu.

Kommersant komutanın istifası ile ilgili şu bilgilere yer verdi: Postnikov, Kasım 2012’de görevinden ayrılan dönemin Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov’un yakın çevresinden biri idi. Genelkurmay Başkanı Gerasimov, yardımcısını hemen istifaya göndermedi. Çünkü aralarında ciddi görüş ayrılığı yoktu.

Kommersant’a konuşan Savunma Bakanlığı yetkilisi, “Bu ihtilaf değildi, ama ciddi güvensizlik söz konusu idi. Birlikte rahat çalışamıyorlardı, bu yüzden kararla ilgili durum oluştu.” dedi.

Postnikov Genelkurmaybaşkanlığı’nda NATO ile karşılıklı işbirliği, füze kalkanı sistemi sorunları ve ayrıca Suriye’de kimyasal silahların uluslar arası denetime teslim edilmesi ile ilgili konulardan sorumlu askeri yetkili idi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER