ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 13:43

Rus taşı artık Oltu taşı diye satılamayacak

Rus taşı artık Oltu taşı diye satılamayacak


Erzurum’un önde gelen tarihi ticaret merkezlerinden ve Oltu taşından imal edilen tespih ve takıların pazarlandığı Rüstempaşa Kervansarayı esnafı Erzurum Oltu Taşı ve Gümüş İmalatçıları Derneği çatısı altında bir araya toplandı.

Rus taşı ürünlerin, 'Oltu taşı' denilerek satılmasına 'dur' demek amacıyla derneği kurduklarını dile getiren Oltu Taşı ve Gümüş İmalatçıları Derneği Başkanı Özkan Koçak, Oltu taşı tespihi ve takılarda kullanılan Rus taşının sektörü önemli ölçüde etkilediğini söyledi. Koçak, “Yıllar önce ucuz olduğu için Türkiye’ye sokulan Rus taşı, Erzurum’un kültür tanıtımında önemli bir rol oynayan Oltu taşı ürünlerini adeta baltaladı. Sorunların en büyüğü Rus taşının Oltu taşı diye satılmasıdır. Buda bizim işlerimizi önemli derecede etkiledi.” dedi.

TURİSTLER RUS TAŞI İLE OLTU TAŞINI AYIRAMIYOR

Koçak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Memleketimizde çıkan taşa bir türlü sahip olamadık. Bu taş başka bir vilayette olsa bu sektörü zirveye taşırlardı. Biz de biraz da popülizm var. Günü kurtarma çabasındayız. Oltu taşı işletmeciliği bir günlük işletme değildir. Biz kısa vadede para kazanmanın yollarını arıyoruz. Rus taşının taşla alakası yoktur. Değerli değildir. Bazı iş yerlerinde halen Rus taşından yapılan ürünler satılıyor. Oltu taşı denilerek, Rus taşı uygulaması kendi taşımızın kıymetini azalttı. Dışarıdan gelen turistler ürünün Oltu taşı mı yoksa Rus taşı mı olduğunu soruyor sürekli. Erzurum’a Oltu taşı tespih ya da bir başka ürünü almaya gelen bir kişiye Rus taşından yapılanlar satılıyor. Bu tutum şehrin itibarını zedeliyor. Rus taşını piyasaya bilerek sürdüler. Oltu taşının özgün yapısı ve değeri, Rus taşının satışı nedeniyle adeta dibe vurdu. Bu işin sıkı takip edilmesi lazım.” tespitleriyle açıklayan Koçak, biz de bu yüzden Erzurum Oltu Taşı ve Gümüş İmalatçıları Derneği kurduk. Böylelikle Rus taşı satan kişileri kanuni yolla durdurmaya çalışacağız. Erzurum’da Rus taşı ürünlerin satımına izin vermeyeceğiz.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER