ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL36°C
Sıcak
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Haziran 2013 Pazartesi 17:36

Roma dönemine ait hamam keşfedilmeyi bekliyor

Roma dönemine ait hamam keşfedilmeyi bekliyor


Ankara’nın Polatlı ilçesine bağlı Sarıhalil köyünde, Roma dönemine ait hamam keşfedilmeyi bekliyor.

Baraközü mevkiinde bulunan ve uyuz hamamı olarak nitelendirin hamamın suyu mide, bağırsak ve karaciğer rahatsızlarını tedavisine yardımcı oluyor. Hamamın bulunduğu yerden çıkarılan killerde cilt ve kadın hastalarına iyi geliyor.

Köy Muhtarı Ahmet Erdoğan, uyuz hamamımız deforme olmuş, bakılmamış, bozulmuş çok ihmal edilmiş bir yer olduğunu söyledi. Erdoğan, arazideki diğer suların hamam suyuna karşıması ile suyun kalitesi bozuldu. Erdoğan ayrıca suyun cilt, kadın hastalıklarına iyi geldiğini ifade etti.

Hamamı görmeye gelen Sevim Işık, köyde bulunan suyun mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini ve bilmeyenlerin de mutlaka gelmesi söyledi. Diğer bir ziyaretçi Sevgi Yılmaz ise merak ederek geldiklerini belirtti. Yılmaz, "Buradaki suyun cilt hastalıklarına, kadın hastalıklarına, karaciğere, mide hastalıklarına iyi geldiği söylendi. Bizde kendimiz suya dokunarak, çamura dokunarak cildimize sürerek denemek istedik. Cildime sürdüğümde kadife gibi bir yumuşaklık hissettim." dedi.

Öte yandan Polatlı Belediyesi hamamın bulunduğu bölgede sondaj çalışması yürütüyor. Belediye ayrıca bölgeye bir de tesis yapmayı planlıyor. 


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER