ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 14:06

Ramazan, şenliklerle bir başka yaşanıyor


Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Ramazan Şenlikleri ile mübarek Ramazan ayı bir başka yaşanıyor. Kaymakamlık ve STK’ların ortak kurduğu Ramazan Panayırı uzun günlerin sıcaklarından bunalan vatandaşların akınına uğruyor. Gece 24.00’a kadar süren şenliklerde aileler hem eğleniyor hem de günün yorgunluğunu atıyor. Panayıra en sevinenler ise çocuklar. Kurulan oyun parkların eğlenen çocuklar kendileri için düzenlenen özel gösterilere eşlik ederek çocukluğun keyfini yaşıyor.

Kaymakamlık, Kimse Yok Mu Derneği, İpekyolu Eğitim Derneği ve Başakder tarafından kurulan iftar çadırı ve şenlik alanını ilçenin havasını değiştirdi. Sıcak günlerde insanların dinlenebileceği mekân sayısının sınırlı olduğu ilçede düzenlenen şenliklerle ayrı bir hava kazandı.

Ney dinletilerinden ilahi konserlere, sema gösterilerinden skeç gösterilerine, yöresel oyunlardan kukla, aşık maşuk, hacıvat karagöz ve yabancı gösterilere kadar bir çok etkinlik düzenleniyor. Toplum tüm kesimlerinin katıldığı iftar çadırında günde yaklaşık bin kişiye iftar veriliyor. Farklı din, din ve kültürlere ev sahipliği yapan Mardin’de Suriyelilerin de katılımıyla kurulan kardeşlik sofrasına katılan vatandaşlar daha sonra şenliklere katılarak farklı bir zaman geçirmenin zevkini yaşıyor.

Kızıltepe’de ilk defa böyle bir şenlik gördüğünü ifade eden Mehmet Demir, ailece şenliklere katıldıklarını ve etkinlikleri çok beğendiklerini söyledi. Etkinlikler çocuklarının büyük ilgi gösterdiğini kaydeden Demir, emeği geçenlere teşekkür etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER