ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 13:18

Rakip olmayınca aralarında yarıştılar


Almanya'nın Baden-Württemberg (BW) eyaletinde Singen şehrinde, belediye seçimlerinde iki Hıristiyan Demokrat (CDU) aday yarıştı.

Hıristiyan Demokratların kalesi olarak kabul edilen BW’de partinin kırsal kesimlerinde de çok güçlü ve rakipsiz olması, adayların parti içi mücadelesine sebep oluyor. Bu durum eyalet CDU parti teşkilatı içinde bazı bölünmelere ve tartışmalara da zemin hazırlarken, Singen de gelişmeden nasibini aldı. Yaklaşık iki hafta önce yapılan belediye başkanlık seçimlerinin ilk etabında hiçbir adayın yeterli oyu alamaması seçimleri ikinci tura taşımıştı.

Singen Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin ikinci tur seçimi pazar günü yapıldı. Seçimin güçlü adaylarından olup halen görevde olan Belediye Başkanı Oliver Ehret beklenmedik bir şekilde seçimi kaybetti. İlk seçim turunda iki adayın arasındaki oy farkı sadece 13 olurken, ikinci tur seçimlerinde Ehret’in rakibi Berned Häusler toplamda 72 oy farkıyla, şehrin yeni belediye başkanı oldu. Bu durum yaklaşan federal seçimler öncesi bir oyun bile ne kadar önemli olduğunu tekrar ortaya koydu.

Belediye başkanlığı seçimlerinde genç seçmenler ilk kez oy kullandı. Böylelikle nisan ayında eyalet parlamentosunda karara bağlanan BW eyaletinde 16 yaşındaki seçmenlerin oy kullanması, Singen belediye başkanlığı seçimlerinde uygulanmış oldu. Seçimlere her üç gençten birinin katılması siyasi çevreleri sevindirdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER