ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 11:24

Püskürtmeli ve yapıştırmalı çim ekimi yapılıyor


Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, TOKİ Konutları 1. Bölge Melikgazi Konutları çevresinde 15 bin metrekarelik alanda dakikalar içerisinde çim ekimi gerçekleştirildiğini bildirdi.

Bölge toprağının ince mil olmasından dolayı rüzgârlarlı günlerde çevreyi tozdan kurtarmak için eğimli bölgede çim ekimi gerçekleştirdiklerini hatırlatan Başkan Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesince Bel-Sin bölgesinde ilk çalışmasının başarı ile uygulandığı Hydroseeding sistemi ile çim ekiminin ilçe genelinde yaygınlaştırılacağını belirtti.

Hydroseeding sistemi ile 4 çeşit tohum bitkisinin yer aldığı tohum karışımının zemine yapıştırılması ile yeşil bir bitki örtüsünün zemini kapladığını ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları kaydetti; "Doğa ve çevre dostu bir belediye olarak yine bir ilk uygulamayı gerçekleştiriyoruz. Tınaztepe Kümeevler bölgesinde erozyona maruz kalan alanda ilk uygulamayı yaptık. Belediye olarak püskürtmeli ve yapıştırma yöntemi ile bitki tohumu duvarlara ekildi. Hydroseeding sistem ile 4 çeşit bitki tohumu basınç ile yapıştırıldı. Sulama ile bu zemindeki bitkilerin büyümesi yeşil bitki örtüsü ile örülmüş olmasını sağlayacak. Bölge halkı hem tozdan kurtulacak hem de çevresi ile uyumlu yeşillendirilmiş bir alana sahip olacaktır.”

Melikgazi Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Türkmen ise sonbahar döneminde hem fidan dikimi, hem de çimlendirme çalışmalarının devam ettiğini ve TOKİ bölgesindeki bu çalışma ile ilk etapta 15 bin olmak üzere 40 bin m2 alanın çimlendirileceğini kaydetti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER