ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 16:34

Puşkin'in 'Erzurum'a Yolculuk' adlı eseri değerlendirildi

Puşkinin Erzuruma Yolculuk adlı eseri değerlendirildi


Atatürk Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi Araştırma Görevlisi Özlem Dibekoğlu, Rus Yazar Puşkin’in 'Erzurum’a Yolculuk' adlı eserini değerlendirdi. Dibekoğlu, Puşkin'in, savaşın bıraktığı izleri büyük bir titizlikle eserinde yansıttığını kaydetti.

AÜ Edebiyat Fakültesi tarafından Kültür Merkezi’nde Rus Yazar Puşkin ile ilgili düzenlenen konferansta Arş. Gör. Özlem Dibekoğlu ve Prof. Dr. Salavat Aıupov konuşmacı olarak yer aldı.

Puşkin’in, Rus edebiyatına çok sayıda eser kazandırdığını ifade eden Dibekoğlu, “Puşkin’in eserleri, dünya klasiklerinde yer bulmuştur. 'Erzurum Yolculuğu' adlı eserinde savaş zamanında Erzurum, Kars gibi illerde çeşitli betimlemeler yapmış ve eserinde bunlara yer vermiştir. Puşkin, Kafkasya yolculuğunda tanık olduğu çoğu olayı da edebiyat dergisinde yazmıştır. Puşkin, doğu bölgesinde Ruslarla yapılan savaşta yaraların bıraktığı izleri de yansıtmıştır. Bu konuda titiz davranmıştı. Eserde çok sayıda Türkçe isme de rastlamak mümkün. Minare, derviş, harem gibi çok sayıda kelimeyi de olduğu gibi yazmıştır. Puşkin, Ağrı civarından geçerken Ağrı Dağı’ndan da etkilenmiş, Hz. Nuh’un gemisini ve o zamanı hayal etmiştir. Kendi ağzından bunları söyleyen Puşkin, bölgede çok sayıda tespitte bulunmuştur. Erzurum Hasankale’den de geçerken köprülere de eserinde yer vermiş, hayır için köprü yapıldığının önemine değinmiştir." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER