ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Rüzgarlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 19:36

Prina çevre dostu olmaya devam ediyor

Prina çevre dostu olmaya devam ediyor


 Edremit’in Kadıköy Beldesi 'Özel Yavuz Pelet Fabrikası', ahşap ile zeytin atığı prinadan çevre dostu kalorifer ve sanayi yakıtı elde ediyor.

Özel Yavuz Pelet Fabrikası sahibi Halil Yavuz ve iş ortağı Ümit Özel, zeytin atığı prinadan kalorifer ve sanayi yakıtının kalori değerinin 5 bin kalori olduğunu; kalorifer kazanları, palet yakıtlı sobalar ile enerji ihtiyacı olan mandıralar gibi işletmelerde, çevre ve doğa dostu yakıt olarak kullanılacağını söylediler.

Prina hakkında da kısa bilgi veren Halil Yavuz ve Ümit Özel, şunları söylediler: “Zeytinyağı fabrikalarında zeytinlerin sıkılmasından sonra arta kalan zeytin küspesi olan pirina, Akdeniz ülkelerinde görülen önemli bir biyokütle çeşididir. Yağı kalmayan prina, artık tam bir posadır. Bu posa, ya doğrudan iş yerinin ocağında yakıt olur ya da silindir biçiminde preslenerek kurutulur (pelet) ve dışarı satılır. 2 kilo prina posasının 1 kilo fuel oile eş değerde kalorisi vardır. Ayrıca, pelet küllerinden de yüksek oranda potasyum oksit taşıdıkları için gübre olarak yararlanılabilir.“ diye konuştu.

Prina'nın; zeytinlerin, mekanik olarak yağa dönüştürülmesinden sonra arta kalan katı alt ürünü olduğunu vurgulayan Halil Yavuz ve iş ortağı Ümit Özel, şöyle dedi: “100 kilogram zeytinden ortalama 10-27 kilogram zeytinyağı, 35-45 kilogram prina; 100 kilogram pirinadan, ortalama 6-7.5 kilogram Prina yağı, 60-70 kilogram kuru prina elde edilmektedir. Elde edilen prina yağı, daha çok sabun yapımında kullanılmaktadır.

Lampant ise aydınlatmaya yarar ya da lambalık diye çevirebileceğimiz bu kategori, natürel yağ, kusurlu olarak nitelendirilir. Asit oranı yüzde 3.3'ün üzerinde olan küflü ve bozuk yağları simgeler. Bu ürünlerin içeriklerinde kükürt oranının çok az bulunması sebebiyle çevre dostu yakıtlardır. Geçmişte çok fazla değerlendirilmeyen bu ürünler, enerji fiyatlarındaki hızlı artışa ve çevresel sorunların artmasına paralel olarak, giderek daha fazla kullanılmaya başlanacaktır.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER