ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 15:44

Polisten sahte para uyarısı


Kahramanmaraş Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü, Toplum Destekli Büro (TDP) ve Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri, Hayvan Borsası’nda hayvan satıcıları ve vatandaşları sahte para konusunda uyardı.

Bölgenin tek canlı hayvan satış yeri olan Elbistan Belediyesi Hayvan Borsası, Kurban Bayramı öncesinde en hareketli günlerini yaşıyor. Kurbanlık alışverişlerinde sahte para ile dolandırıcılık olaylarının artacağını değerlendiren İlçe Emniyet Müdürlüğü de sahte para konusunda önlemlerini aldı. Toplum Destekli Polis (TDP) ve Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri, Hayvan Borsası’na giderek vatandaşlara sahte paranın nasıl anlaşılacağını anlattı. Gerçek parayı sahtesinden ayıran özellikleri anlatan TDP ekipleri, dolandırıcılığı önlemek amacıyla satıcılara sahte banknotu tespit eden kalemin de kullanım şeklini gösterdi. Sahte parayı tanıyan kalemle çizilen gerçek parada iz kalmadığını, ancak sahte parada ise koyu renk çizgi çıkmasıyla paranın sahte olduğunun anlaşılacağı anlatıldı.

Polis ekipleri, “Satıcılar, sahte paraya karşı çok dikkatli olmalı. Sahte para kalemleri ile şüpheli gördüğünüz paraları çizerek sahte olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Dolandırıcılar, sahte parayı piyasaya sürmek için pazara gelip, nakit olarak alışveriş yapabilir. Sahte parayı gerçeğinden ayıran birçok özellik bulunuyor. Vatandaşlarımız kurban alışverişinde kendilerine verilen paraları mutlaka kontrol etmeli. Maalesef her yıl insanlarımızı aldatmak amacıyla sahte parayla hayvan alımı veya sahte para bozdurma gibi birtakım taktiklerle art niyetli insanlar ortaya çıkıyor. Köyden gelen insanlarımızı veya tüccarlarımızı dolandırabiliyorlar. Vatandaşlarımızın kalpazanlara karşı çok dikkatli olmasını istiyoruz.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER