ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2014 Perşembe 18:48

Polisten 'kripto virüsü' uyarısı


Sakarya Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, kişisel bilgileri elde etmek için kullanılan 'kripto virüsü'ne karşı bilgisayar kullanıcılarına uyardı.

Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, son günlerde fatura maili ile gelen virüsün çok sayıda kullanıcının ev ve iş yerlerindeki bilgisayarlara bulaşarak bilgisayarda yer alan tüm bilgileri ele geçirip şifrelediği kaydedildi. Ele geçirilen bilgilerin sahibine tekrardan geri vermek için para talep edilerek dolandırıcılık yapıldığını ifade edilen açıklamada; "GSM şirketlerinden geldiğini zannettiğiniz bir e-posta alıyorsunuz ve fatura detay bilgisini tıkladığınızda sizi GSM şirketlerine ait web sitesi gibi gözüken fakat GSM şirketi ile ilgisi bulunmayan bir siteye yönlendiriliyorsunuz. Buradan fatura indir deyip indirdiğiniz dosyayı açtığınızda bu virüsü bilgisayarınıza bulaştırmış oluyorsunuz." denildi.

Bu tür bir şantaj olayı mağduru olmamak için yapılması gerekenler hakkında şu uyarılarda bulunuldu; "Nereden geldiğini bilmediğiniz bir e-posta alırsanız dikkatli olun, emin olmadan e- postayı açmayın, şüphelendiğiniz durum olursa da hiç düşünmeden silin. Bilgisayarınıza güncel bir antivirüs programı kurun. İndirdiğiniz dosyalarınızı virüs taramasından geçirin."

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER