ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 12:52

Polis, okul servislerinin denetimi için iki ayrı ekip kurdu


Kayseri Emniyet Müdürlüğü, yeni eğitim ve öğretim yılının başlangıcının yaklaşması dolayısıyla okul servislerinin sürücülerini trafik kuralları konusunda uyardı. Ekipler, hız yapmamaları konusunda uyardığı sürücülerden, taşıt üzerindeki bazı işaretler ve lambaların arızalı olmamasına dikkat etmelerini istedi. Görevlendirilen iki polis ekibinin de bölgelerini sürekli değiştirerek bütün servis araçlarına yönelik denetim yapacağı belirtildi.

        2013-2014 Eğitim ve öğretim döneminde okul taşıtlarının trafiğe katılması ile trafik yoğunluğunda artış bekleniyor. Öğrencilerin ve okul taşıtlarının karıştığı trafik kazalarını önlemek ve çocukların güvenli bir trafik ortamında eğitim ve öğretimlerini sürdürebilmeleri için önlemler alan ekipler, sürücülere de bazı uyarılarda bulundu.

        Okulların giriş çıkışlarında ve yakın bölgelerde gerek okul servis şoförlerinin, gerekse de diğer sürücülerin trafik kurallarına uymalarını sağlamak ve öğrencilerin karşılaşabilecekleri diğer olumsuzlukların önlenebilmesi için polisin etkin denetimler yapacağı duyuruldu. Okul servis araçları ve sürücülerinin denetiminde görevli iki uzman trafik ekibinin, sürekli bölgelerini değiştirerek farklı okullarda, okullara yakın yerlerde okul servis araçlarının denetimlerini yapacağı bildirildi.

        Yapılacak denetimlerin çoğu zaman yeterli olmayacağına dikkat çeken yetkililer, sürücüler, öğretmenler ve velilere de düşen bazı görevler olduğunu açıkladı. Bu doğrultuda yapılacak denetimlerin yanı sıra okul taşıtlarının öncelikli olarak uyması gereken kurallar şöyle sıralandı. "Servislerde, 'Okul Taşıtı' yazısı ve 'Dur' ikazı veren kırmızı ışık lambalarının araç üzerinde ve çalışır vaziyette olması gerekiyor. Okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerinin taşınması sırasında taşıtlarda rehber personel bulundurulması şart. Taşıtların camlarının sabit olmasına, camlarında film tabakası yapıştırılmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Taşıtların kapılarının otomatik veya şoför tarafından kumanda edilebilir şekilde olması iniş ve binişlerde güvenliği artırıyor. Aracın her koltuğunda emniyet kemeri bulunması ve kullanılması da zorunlu. Şoförlerin başta hız olmak üzere, kavşaklarda geçiş önceliği, indirme ve bindirme kurallarına riayet etmeleri şart. Şoförlerin araçta sigara içmemesine, taşıtlarda görüntü ve müzik sistemlerinin taşıma hizmeti sırasında kullanılmamasına, taşıma sınırı üzerinde öğrenci alınmamasına da riayet edilmesi gerekiyor. Diğer trafik kurallarına uyulmasına tüm, öğretmen, öğrenci ve velilerin dikkat ederek herhangi bir eksikliğin veya ihlalin tespit edilmesi halinde 155 Polis İmdat Hattı'na, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nün 245 36 38 nolu telefonuna veya en yakın trafik görevlisine ihbarda bulunulması istendi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER