ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2012 Pazartesi 14:46

Polis elektronik kelepçeyi bekliyor

Şiddet mağduru kadın polisi, polis de elektronik kelepçeyi bekliyor.


Kadına yönelik son zamanlarda meydana gelen aile içindeki şiddet, boşanma kararları ve sonrasında istenmeyen cinayet olayları, kadına yönelik verilen koruma ve şiddeti uygulayan eş için evden uzaklaştırma cezalarını yeniden gündeme getirdi.

Kayseri’de, şiddet mağduru olan ve koruma kararı alınan kadın sayısı binin üzerinde. Her bir kadın için verilecek 3 vardiya koruma sisteminde en az 4 bine yakın polis memuru gerekiyor. Kayseri emniyetin de görevli polis memuru sayısı ise 4 bini bulmuyor.

 Artan aile içi şiddetle birlikte ailedeki şiddetli geçimsizlik sonrasında boşanma sayıları da artarak devam ediyor. Hatta ayrılma kararı ve boşanma sonrasında ise şiddetin boyutu da artarak sürüyor ve cinayetle de sonuçlanabiliyor.

 Ailenin ve kadının şiddete karşı korumasına yönelik alınan kanunlar uygulanıyor. 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında, kadına yönelik şiddet uygulayan eşe evden uzaklaştırma, kadına da koruma sağlanıyor. Ancak kanunda şiddete maruz kalan kadına yönelik koruma uygulaması güvenlik güçlerinin haftada bir gün ziyareti olarak çerçevelendirmiş.

Kayseri’de aile mahkemeleri ve mülki amirlerce şiddete maruz kaldığı için koruma verilmesi kararlaştırılan kadın sayısı binin üzerinde. Aynı zamanda aile mahkemeleri şiddet gören bu kadınların eşlerine de evden uzaklaştırma, kadına belirlenen mesafede yaklaşmaması yönünde cezalar uygulanıyor.

 Alınan bu kararlarla kadınların güvenlik güçlerinden beklentisi 24 saat koruma verilmesi yönünde. Şiddet mağduru kadınların bu yöndeki talepleri her geçen gün artıyor. Şiddet uygulayan eşe karşı sürekli yanında polisin bulunması beklentisi ve istekleri de büyüyerek devam ediyor. Güvenlik güçleri kanunlar nezdinde görevini yerine getiriyor. İlçelerle birlikte şehir merkezinde koruma kararı alınan kadınlara 24 saat koruma sağlanması için en az 4 bin polis memuru istihdamı söz konusu. Güvenlik güçleri, Kayseri’de görev yapan polis sayısının toplamının 4 bine yakın olduğunu ve ekstra bir kadro söz konusu olmadığına işaret ediyor.

 Binin üzerindeki kadını 3 vardiya yakın mesafe koruma sağlamak içinde 4 bin polis memuru şart. Bunun yapılabilmesi içinde şehirdeki bütün polislerin işlerini bırakarak sadece koruma görevi yapması şart. Güvenlik güçleri, kadına yönelik şiddetin ve cinayetlerin uygulanması amacıyla düşünülen elektronik kelepçenin biran önce hayata geçirilmesi taraftarı. Elektronik kelepçe sayesinde, eşler takip edilebilecek. Konulan mesafe ihlal edildiğinde uyarı alan polis, şiddet uygulayan eşe anında müdahale de bulunabilecek.

 Öte yandan evden uzaklaştırma cezası verilen erkeklerin sosyal anlamda zor durumda kaldıklarına da dikkat çekiliyor. Kayseri’de bu yıl içerisinde evden uzaklaştırma cezası alan bir inşaat işçisi, gidecek yeri olmadığından dolayı zor durumda kaldı ve hayatını kaybetti. Kadınlara yönelik bakım evlerinin yanı sıra bu tür ceza alan erkeklere de (gidecek yeri olmayanların) bakım evi yapılması tartışılan konular arasında.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER