ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Eylül 2013 Salı 13:42

Polis düğünlere gidip silah atılmamasını tavsiye edecek

Polis düğünlere gidip silah atılmamasını tavsiye edecek


Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü 'Düğünümüz Şen Ola' isimli projeyle iki ayda 250 düğünü ziyaret edip hazırladığı mektup ve afişlerle silah kullanılmaması uyarısında bulunacak.

Afyon Emniyeti, son 15 gün içerisinde düğünlerde silah kullanımı nedeniyle 2 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından harekete geçti. Düğünlerde silah kullanımının önüne geçmek ve toplumsal duyarlılık oluşturmak için başlatılan proje kapsamında düğün evleri ziyaret edilerek, daha önceden hazırlanan el broşürleriyle birlikte düğünlerde silah atılmasının ortaya çıkarabileceği üzücü sonuçların anlatıldığı ve silah atılmamasının istendiği ‘iyi niyet mektupları’ dağıtıldı.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü'nde görevli polisler tarafından yürütülen çalışmada hazırlanan ve içerisinde uyarıcı bilgilerin yeraldığı afişler resmi kurum ve kuruluşların kapılarına asıldı. Broşürlerde vatandaşların konuya dikkati çekilerek ‘Düğün evi yas evi olmasın’, ‘Düğün davetlilerinizi hedef tahtasına çevirmeyelim’, ‘Silahlar sussun mutluluk konuşsun’ ifadelerine yer verildi.

İl Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan; huzur, güven ve mutluluğun bozulmaması için düğünlerde silah atılmamasının büyük önem taşıdığını söyledi. Uçkan, “Günümüzde düzenlenen düğün törenlerinde silah kullanılması neticesinde nice hayatların karardığına şahit olmaktayız. Ülkemizde, düğün törenlerinde ateşli silah kullanılması nedeniyle birçok kişi ölmekte veya yaralanmaktadır. Düğünlerde sevinç gösterisi olarak silah atmanın benimsenmiş olması sebebiyle buna bağlı kazaların yaşanmakta olan mutlulukları gölgede bıraktığı, sevinçleri hüzne dönüştürdüğü gözlemlenmektedir.” dedi. Uçkan, kentte düzenlenen düğünlerde silah kullanılmasını önlemek, gençlere olumlu yönde örnek olmak, adeta örf ve adetlerden bir kesitmiş gibi lanse edilen bu yanlışlığı tamamen ortadan kaldırmak istediklerini kaydetti.

250 ZİYARET GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Polis memuru Bener Yılmaz, proje kapsamında toplumdaki duyarlılığı arttırmak için çalışmalara başladıklerını, her hafta yapılacak sokak düğünlerinin listesini alıp, düğün evlerine ziyaret gerçekleştireceklerini ifade etti. Yılmaz, "Düğün evlerinin girişlerini afişler asmak ve düğün sahiplerine uyarıları içeren, güzel dileklerimizi içeren, düğünlerinin hayırlı olmasını dilemek amacı ile kutlama ziyareti gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Projemiz yaklaşık 2 ay sürecek. Bu süre içerisinde yaklaşık 250 evi ziyaret etmeyi planlıyoruz." dedi.

DÜĞÜN SAHİPLERİNE MEKTUPLU UYARI

Emniyet tarafından düğün sahiplerine dağıtılan iyi niyet zarflarında yer alan broşürlerde ise şu ifadelere yer verildi: "Günümüzde, düğünler, nişanlar ve nikahlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Ancak bu güzel günlerde çeşitli sebeplerden dolayı düğün eğlencelerine kan bulaşmakta, örf ve adet adına yapılan yanlışlıklar ölümlere ve yaralanmalara sebebiyet vermektedir. Mutluluk, kutlama ve gelenek adına yapılan mantık dışı hareketler düzenlenen günün anlamını yitirmesine neden olmakta, yeni acılar doğmasına zemin hazırlamaktadır. Huzur, güven ve mutluluğun bozulmaması için düğünlerde silah atılmaması büyük önem taşımaktadır."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER