ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 15:21

"Peygamberimiz insanların gönüllerini alır, nefret ettirmezdi"


Milyonları buluşturan 'Herkes O’nu Okuyor' kampanyasına Antalya’dan da büyük bir katılım oldu. 900’e yakın üniversite öğrencisi Queen Elizabeth Otel’de bir gün boyunca hem kitap okudu, hem de çeşitli etkinliklere katılarak stres attı.

Akdeniz Ufuk Akademi tarafından organize edilen programa katılan öğrenciler, güne öğle yemeğiyle başladı ve ardından seçtikleri kitaplarla Hz. Muhammed (sas)'in hayatına yolculuk yaptı. Kitap okumanın yanı sıra Allah Resulü’nün hayatını konu alan iki konferansla İslam’ın dünden bugüne bakış açısını değerlendiren öğrenciler, güzel bir günün ardından evlerine geri döndü.

Akdeniz Ufuk Akademi Genel Koordinatörü Rıdvan Lorci, Hz. Peygamber'in, bir güneş gibi insanlık semasında doğduğunu, bütün dünyaya ışıklarını saçtığını ve kıyamete kadar da saçmaya devam edeceğini söyledi. “Peygamber Efendimiz’in davranışlarının ahlakî olarak dayandığı esaslar araştırıldığında bunların en başında; O’nun engin alçakgönüllülüğü, yumuşak huyla muamelede bulunması, cömertliği, sabrı, merhamet ve şefkati ile doğruluğu gelir.” diyen Lorci sözlerine şöyle devam etti: “Peygamberimiz incelik, zarafet ve nezaket insanıydı. O’nun çevresine rahatsızlık verecek bir tavır ve davranışı yoktu. O, insanların gönüllerini alır, onları nefret ettirmezdi. İnsanlara güler yüzlü davranır, güzel muamele ederdi. Kötü huylu, kaba dilli ve katı kalpli değildi. Kimseyle çekişmez, kötü söz söylemez, kimseyi ayıplamazdı. Cimrilikten uzaktı. Hoşlanmadığı şeyle ilgilenmezdi.”

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER