ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 17:54

Personel sıkıntısı vatandaşlığa geçişleri olumsuz etkiliyor


Uyum çalışmaları nedeniyle pek çok kesim tarafından takdir edilen Stuttgart Belediyesi’nde son zamanlarda personel sıkıntısından dolayı şikayetler artıyor. En çok şikayet edilen sorunların başında ise vatandaşlığa geçiş işlemlerinin uzaması ve vatandaşlığa geçişin azalması geliyor.

Şehirde vatandaşlığa geçenlerin sayısının bu yıl bin 250 kişide kalması yeni Belediye Başkanı Fritz Kuhn’un (Yeşiller) uyum çalışmalarına eski belediye başkanı kadar önem göstermediği eleştirilerine sebep oldu. Kuhn, son yıllarda vatandaşlığa geçiş artmasına rağmen personel sayısını yükseltmek yerine bir kişi azaltmakla eleştiriliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Basın Sözcüsü Hermann Karpf ise “Yabancılar Dairesi kapasitesinin en üst sınıra ulaşmış durumda. Personelin daha fazla çalışması mümkün değil.” dedi.

Baden-Württemberg (BW) Uyum Bakanı Bilkay Öney, vatandaşlığa geçişi teşvik etmek amacıyla geçen ay kampanya başlatmıştı. Avrupa Birliği (AB) üyesi olan Hırvatistan vatandaşlarının da çifte vatandaşlık hakkı doğmasından dolayı önümüzdeki dönem daha fazla başvuru bekleniyor.

Hıristiyan Demokrat Birlik partili (CDU) belediye Başkanı Dr. Wolfgang Schuster döneminde Stuttgart uyum ile ilgili çalışmaları sebebiyle Almanya çapında örnek gösterilen bir kent olarak biliniyordu. Hatta şehir, uyum çalışmalarından dolayı Almanya’da ilk defa 2004 yılında UNESCO tarafından “Cities for Peace” ödülüne layık görülmüş ve Federal Hükümet Uyum Sorumlusu Maria Böhmer (CDU) uyum çalışmalarında örnek alınması gereken şehir olarak göstermişti.

SPD ve Yeşiller Belediye Meclis Grupları sıkıntının giderilmesi amacıyla belediye meclisine personel sayısının artırılması için teklif sunacaklarını açıkladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER