ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 14:29

Payas'ta çelik sektörünün sorunları ele alındı

Payasta çelik sektörünün sorunları ele alındı


İskenderun Körfezi’nin çelik yatırımcıları, bürokratlar ve çalışanlar, Hatay’ın Payas ilçesinde Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müdürlüğü binasında, demir çelik sektörü çalışanlarının iş güvenliğinin iyileştirilmesi ve daha iyi şartlarda üretim yapılması için bir araya geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Adana Grup Başkanlığı’nın Payas OSB’de düzenlediği '2013 Yılı Metal İş Kolunda İş Sağlığı ve Güvenliği Teftişleri Tanıtım ve Değerlendirmesi' toplantısına Hatay Vali Yardımcısı Kadim Doğan, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, İş Teftiş Kurulu Adana Grup Başkanı Mesut Demircioğlu, İŞKUR Hatay İl Müdürü Ahmet Bulanık, Payas OSB Başkanı Nihat Akkatoğlu, İskenderun OSB Başkanı Fatih Tosyalı ve çok sayıda sanayici ile demir çelik sektörü çalışanı katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Payas OSB Başkanı Nihat Akkatoğlu, “Değişen ve gelişen dünya metal sanayi içerisinde bölgemizin ağırlığı git gide artmaktadır. Bu değişim sürecinin içinde üretimin artması ile birlikte dünya standartlarında toptan kaliteyi artırmak zorunlu hale gelmiştir. Toptan kalite anlayışı üretilen mamülden, çevre uyumla sosyal sorumluluk anlayışından iş yeri sağlığı ve iş güvenliği beraberliğinde yürütülmesi gerektiği bir dönem içerisindeyiz. İş kazalarından dolayı dünyada bulunan diğer ülkelere oranla ülkemizi daha iyi sıralamaya getirebilmemiz için büyük bir çaba ve gayret göstermemiz gerekmektedir.” dedi.

İskenderun OSB Başkanı Fatih Tosyalı ise şöyle konuştu: “Günümüzde iş sağlığı ve güvenliğinin önemi her geçen gün daha da fazla anlaşılmaktadır. İnsanı merkez alan böyle önemli bir gündemle bir arada olmaktan memnuniyetimi belirtmek isterim. İnsan, en değerli varlığımız, insana yakışan, güvenli ve sağlıklı bir iş ortamıdır. İş sağlığı ve güvenliğinde temel amaç, insan sağlığına zarar verebilecek riskli hususların önceden belirlenmesi ve gereken önlemlerin alınması, rahat ve güvenli bir çalışma ortamı sağlanması, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı çalışanların korunmasıdır. İş kazalarının yüzde 98’inin önlenebilir ve meslek hastalıklarının ise tamamının yok edilebilir olduğu bilinciyle; devlet, işveren ve işçiler olarak hep birlikte istediğimiz hedefe ulaşmak mecburiyetindeyiz. Hedefimize ulaşmakta yapılabilecekler için topyekûn hareket etmemiz gerekir.
İstatistiklere göre ülkemiz, iş kazalarında maalesef Avrupa'da ve dünyada üst sıralarda yer almaktadır. Böyle bir tablo muhakkak ki hepimizi üzüyor. Her yıl meydana gelen binlerce kaza ve yaralanmayı göz önüne alırsak; bu durum bize, iş sağlığı ve güvenliğine daha fazla önem vermemiz gerektiğini göstermektedir. Bu sebeplerle iş sağlığı ve güvenliğinin birincil amaç haline getirilmesi gerektiğine dikkat çekmek isterim.”

Payas Belediye Başkanı Bekir Altan da 1980’li yılların başlarındaki demir çelik üretimi ortamı ile bugünleri kıyaslayarak gelinen noktaya dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Fabrikaların eski çalışma sistemlerinde kimi işçinin bacağı yanardı, kimisinin eli yanardı. İşlerimizi zaman gelir iş kazası neticesinde kaybettiğimiz günler oldu. İşte o yıllarda 1970’li yılların sonunda sanayici anlayışı o gün öyleyken bugün bu hale geldi. Her şeyiyle hassasiyet içerisinde, işçimizin, evinden çıkıp iş yerine daha güvenli gelip, iş yerindeki o güveni daha rahat bir şekilde sağlayıp huzur içerisinde sanayiciliğini yapıp, tekrar evine huzur içerisinde gidebilmesi için her türlü tedbiri alıyor. Fabrikatör, sadece işçisini mi düşünüyor “Hayır” evindeki eşinin çocuğunun da huzurunu düşünüyor.“

İŞKUR Hatay İl Müdürü Ahmet Bulanık ise iş sağlığı ve güvenliğin, iş yerlerinde çalışan insanların normal sağlıklı hallerini sürdürmeleri için gereken faaliyetlerin tümüne dediklerini söyledi. Bulanık, şunları ifade etti: "Hedefinde insan olan iş sağlığı konusu sözleşmeli personelin, geçici personelin ve hatta o iş yerini ziyaret eden insanları da düşünen, kapsıyan bir konudur. Bu konunun amacı çalışanları, üretimi ve işletmeyi korumaktır. Dünyada 3 dakikada 1 iş kazası meydana geliyor. Her 90 dakikada 1 kişi sakat kalıyor, 4 saatte bir de insan ölüyor iş kazaları nedeniyle. Ülkemiz, iş kazalarında dünyada 3. sırada, Avrupa'da 1. sıradayız. Hatay, Türkiye’de 22. sırada, Allah’tan çok önlerde değiliz."

Hatay Vali Yardımcısı Kadim Doğan ise şöyle dedi: "Diğer konuşmacıların ifade ettiği üzere çalışma barışının sağlanması esastır. Burada en başta işverenlerimize görev düşüyor. Haziran 2012 yılında çıkartılan ve 6 ay sonra yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve onun uygulamasıyla ilgili mevzuat gerçekten hem iş sağlığı bakımından hem de iş güvenliği yönünden önemli düzenlemeler getirmiş durumdadır."
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER