ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 15:28

Özoğuz: Gençlere meslek eğitim garantisi vermeliyiz


Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz, vergileri düşüremeyeceklerini, bunun eğitim kalitesinin düşürülmemesi için gerekli olduğunu söyledi.

SPD Herne Federal Milletvekili Gerd Bollmann, SPD Herne Parti Başkan Yardımcısı ve federal milletvekili adayı Michelle Müntefering ile birlikte Lotus Eğitim Merkezi’ni ziyaret eden Özoğuz, anaokullarının ücretsiz olmasını istediklerini söyledi.

Özoğuz şöyle devam etti: “Anaokulu öğretmenlerinin de kaliteli olmasını arzu ediyoruz. Eğitim sistemimizde özellikle orta ve lise kısmında birçok öğrencinin okulu bitiremeden veya meslek sahibi olamadan ayrıldığını görüyoruz. Bu gençleri göstermelik kısa süreli eğitim vererek meslek sahibi yapamazsınız. Biz bu gençlere hayatlarını idame ettirecekleri meslek eğitimini garantilemek niyetindeyiz.”

Almanya’daki her gencin meslek sahibi olmak zorunda olduğunu belirten Özoğuz, “İstisnasız her gence eşit eğitim fırsatı verilmeli. Özellikle isminden dolayı Hakan Özkan’ın Martin Schimidt’e tercih edildiğini, göçmen olduğu anlaşılan gençlerin iş başvurusuna çağrılmadığını biliyoruz.” dedi.

SPD’nin en önemli projeleri arasında çifte vatandaşlık kanununu çıkartmanın da olduğunu belirten Özoğuz, “Şimdiki model çok tuhaf. Gençleri tehdit eder gibi belli bir yaştan sonra seçmek zorunda bırakmak çok acı. ‘Ya bizi, yani Almanya’yı, ya da Türkiye’yi seçeceksiniz’ demek normal değil. Her iki durumda da genç dışlanmakla karşı karşıya.” diye konuştu.

Lotus Eğitim Merkezi’ndeki çocuklarla bir süre sohbet eden Özoğuz, daha sonra sınıfları gezerek yetkililerden bilgi aldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER