ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Haziran 2014 Çarşamba 14:39

Özel İdare kendi elektriğini üretecek

Özel İdare kendi elektriğini üretecek

'Enerjimizi Rüzgardan Alıyoruz Projesi' ile 250 kWh üretim kapasiteli rüzgar türbini kurulacak.


Çorum İl Özel İdaresi tarafından 'Enerjimizi Rüzgardan Alıyoruz Projesi' ile Alaca ilçesi Yüksekyayla köyü Şıklar Tepesi mevkinde 250 kWh üretim kapasiteli rüzgar türbini kurulacak.

Özel İdare'den yapılan açıklamaya göre, OKA 2014 Yılı Teklif Çağrısı olan Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı kapsamında proje bütçesinin yüzde 46,96'sı oranında hibe almaya hak kazandığı belirtildi. Bu kapsamda Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Amasya Yatırım Destek Ofisi'nde İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ömer Arslan ve OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen arasında bir protokol imzalandı.

Genel Sekreter Ömer Arslan, Çorum ile bölgesinde yenilenebilir ve temiz enerji konusundaki farkındalığı arttırmayı, ayrıca rüzgar enerjisi üretim payına katkı sağlamayı hedeflediklerini belirtti. Arslan, ayrıca söz konusu yatırım sonrasında İl Özel İdaresi de dahil olmak üzere, kuruma bağlı 6 farklı birimin tüm elektrik giderlerinin karşılanacağını dile getirerek, ''Yılda yaklaşık 170 bin TL elektrik giderlerimiz karşılanacaktır. Proje sonunda İl Özel İdaresi, Vali Konağı, Devlet Tiyatro Salonu, İl Genel Meclis Binası, Asfalt Şantiyesi, Ovasaray Şantiyesi'nin elektrik giderleri karşılanmış olacaktır.'' dedi.

Açıklamada ayrıca şunlara yer verildi: ''Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) verilerine göre ülkemizde 2012 yılında üretilen toplam enerjinin yüzde 2,4'ünün, 2013 yılında ise üretilen toplam enerjinin yüzde 3,1'inin rüzgar enerjisinden sağlanmaktadır. 'Enerjimizi Rüzgardan Alıyoruz Projesi' kapsamında hayata geçireceğimiz 250 kW kurulu güç kapasiteli rüzgar türbininin REPA (Rüzgâr Gücü Elektriksel Potansiyel Atlası) noktasal rüzgar gücü tahmin merkezinden alınan rapora göre yıllık yaklaşık olarak 600 bin kWh elektrik üretimine ve rüzgar gücü ile üretilen enerji yüzdesinin arttırılmasına katkı sağlayacak.''

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER