ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 14:14

Osmaniye’de Cumhuriyet Bayramı coşkusu


Cumhuriyetin ilanının 90. yıldönümü bütün yurtta olduğu gibi Osmaniye'de de törenlerle kutlandı.

İlk tören Vali Mehmet Oduncu'nun makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. 7 Ocak Stadyumunda devam eden kutlama töreni, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı'nın okunması ve Vali Oduncu ile Garnizon Komutanı Muhabere Albay Ersin Kaya ve Belediye Başkanı Kadir Kara'nın halkın bayramını kutlamasıyla devam etti.

Törene, AK Parti Osmaniye Milletvekili Suat Önal, kurum, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile askeri erkanın yanı sıra, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Vali Oduncu, kurtuluş mücadelesinin ilk günlerinde benimsenen millet iradesinin üstünlüğü ilkesinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923 tarihinde kabul ettiği ‘Hakimiyet kayıtsız, şartsız milletindir’ ifadesiyle, Anayasanın ilk maddesinde yerini aldığını söyledi. Osmaniye Valisi Oduncu, “Cumhuriyeti ayakta tutan yegane kuvvet milletin kendisidir. Devletimiz, Ulu Önder Atatürk'ün gösterdiği ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ hedefi doğrultusunda bulunduğu bölgede ve dünya üzerinde barış ve huzura katkı sağlamayı başarmıştır. İleri medeniyet yolunda hızlı ve kararlı adımlarla ilerleyen Türkiye Cumhuriyeti, 100. yaşında dünyanın en gelişmiş 10 ülkesi arasında olmayı hedeflemiştir. Bu uğurda başta sevgili gençlerimiz olmak üzere, hepimiz bu amaç doğrultusunda ve gönül birliği içerisinde sımsıkı kenetlenmeli, her alanda ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine taşımak için çok çalışmalıyız.” dedi.

Vali Oduncu, daha sonra dereceye giren sporculara çeşitli hediyeler verdi. Konuşmaların ardından tören şiirlerin okunması, folklor gösterileri ve geçit merasimiyle sona erdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER