ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 17:29

Orhan Kemal Öykü Ödülü sahiplerini buldu

Orhan Kemal Öykü Ödülü sahiplerini buldu


Çukurova Edebiyatçılar Derneği’nin, Ceyhan Belediyesi’nin desteğiyle bu yıl 6.’sı düzenlenen ‘Orhan Kemal Öykü Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri düzenlenen bir törenle verildi.

Seyhan Kültür Merkezi Arif Nihat Asya Salonu’nda gerçekleşen ödül töreninin açılış konuşmasını Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanı Halise Tekbaş yaptı. Tekbaş, bu yıl 6.’sını gerçekleştirdikleri ödül töreninde her zaman yanlarında duran ve kendilerine destek olan Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye, 9 aydan bu yana kendileriyle birlikte emek harcayanlara ve Türkiye’nin dört bir tarafından kendilerine eser gönderenlere teşekkür etti.

Tekbaş Şunları Kaydetti: “Amacımız genç edebiyatçılara bir ışık olmak, Türk Edebiyatı’na bir nebze de olsa katkı koymaktır. Adana’nın yetiştirmiş olduğu değeri anarak onun yolunda gitmek isteyen gençlere de imkânlar sunmak istiyoruz. Bizleri her ödül töreninde yalnız bırakmayan Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü yoğun programından dolayı bu gün bizlerle değil. Ama katılımcılara ve yarışmacılara selamlarını iletmemizi söyledi. Buraya kadar gelerek bizleri onurlandıran herkese teşekkür ediyorum.”

Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise ‘Türk kültürünün gönüllü elçileri hepinizi saygıyla selamlıyorum’ diyerek konuşmasına başladı. Başkan Sözlü, “Değerli hemşerimiz Orhan Kemal’i değerli edebiyatçımızı, kültür adamını anmak noktasında ve onun gibi bir değeri yaşatmak adına üzerimize düşen neyse bunu yapmak durumunda olduğumu belirtmek istiyorum. Katkı koymak bizim için çok övünecek bir durum değil. Yıllardan bu yana Çukurova Edebiyatçılar Derneği Yönetim Kurulu bunu yapıyor, biz de destekliyoruz. Bir siyasetçi olarak iltifat görmek elbette hoşumuza gidiyor ancak bunun bir lütuf olarak algılanmasını da istemiyorum. Çünkü o değerler kolay yetişmiyor. Böyle edebiyat ustaları çok büyük değerdir. Ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala onun eserleri Türk sinemacılarına yol göstermekte, televizyonlarda dizi filmlerde moda tabiriyle büyük reyting almaktadır. Ceyhan topraklarında yetişmiş ve Türk kültürüne, Türk edebiyatına kalıcı eserler bırakmış büyük usta Orhan Kemal’i rahmetle anıyoruz.” dedi.

Yarışmada bu yıl birinciliği Ankara’dan Gamze Güller (Beşinci Köşe) , ikinciliği İstanbul’dan Murathan Muradoğlu, (Gönülsüz Köpek), üçüncülüğü ise Sakarya’dan Murat Taş (Havuzlu Çarşı Kitapcısı) eserleriyle elde ederken, Ankara’dan Samih Güven (Yağmurlu Günler) isimli eseriyle mansiyona layık görüldü. Ayrıca Adana’dan Hasan Hüseyin Almak (Kumsaldaki Aşk) ve Sıtkı Silah (Giden Yolcu) eserleriyle Çukurova Edebiyatçılar Derneği tarafından teşvik ödülüne layık görüldü.

Ödül Töreninde ‘Postacı’ mahlaslı İbrahim Özcanlı ile Taner Cindoruk, şiir okurken ozan Abidin Kaya da türkü demeti sundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER